sauna-ir
Dom i mieszkanie

Sauna domowa

163

Sauna domowa, to pomieszczenie najczęściej wykonane z drewna, o bardzo wysokiej, bądź niskiej temperaturze, sięgającej od -15°C do 120°C. Czas i częstotliwość przebywania w saunie zależy od jej rodzaju, aby użytkowanie sauny faktycznie przynosiło nam jakąś korzyść, należy przestrzegać kilku prostych zasad.

Jak korzystać z sauny?

Przede wszystkim należy zapamiętać, że jeśli czujesz się słabo to właśnie nadszedł ostateczny moment, żeby wyjść z sauny. Negowanie tego typu sygnałów swojego organizmu, może mieć zgubne konsekwencje, jednak odpowiednie korzystanie z sauny, może przynieść jej użytkownikom wiele korzyści. Przede wszystkim jest to świetny sposób na relaks i odprężenie, nie ma nic przyjemniejszego niż pobyt w gorącej saunie w czasie zimowych, śnieżnych dni, a dodatkowe korzyści jakie można odnieść korzystając z sauny mogą płynąć z używania olejków eterycznych.

Ponadto sauna daje nam liczne korzyści zdrowotne, przede wszystkim takie nagrzewanie ciała jest bardzo korzystne dla naszego układu krwionośnego. Regularne korzystanie z sauny obniża ryzyko zawału serca, udaru oraz innych chorób układu krwionośnego.

Istnieje wiele rodzajów saun, jedną z najpopularniejszych jest sauna fińska sucha. W tym rodzaju sauny umieszcza się na piecu kamienie, które wytwarzają bardzo wysoką temperaturę. Panuje tam do 100°C, a wilgotność wynosi jedynie 10%. Warto zapamiętać, że sauna nie wykonana z drewna lub nie wyłożona w całości drewnem – nie jest już sauną tylko łaźnią parową (rzymską). Siostrzanym odpowiednikiem sauny fińskiej, jest sauna szwedzka mokra, która różni się tym, że rozgrzane kamienie polewa się wodą, co wytwarza obfite kłęby pary.

korzystanie-z-sauny

Sauna na podczerwień

Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem jest sauna na podczerwień, gdzie zamiast tradycyjnych piecyków wykorzystuje się ceramiczne promienniki na podczerwień. Dzięki temu w saunie nie ma pary, a temperatura sięga 65°C. Ten rodzaj sauny jest bezpieczny dla wszystkich i każdy może z niej korzystać. Jest to spowodowane faktem, iż tego rodzaju promienie przypominają ciepło wytwarzane przez słońce, lub nasze ciało, dzięki czemu nasz organizm przyjmuje je bardzo dobrze.  Sauny na podczerwień oczyszczają skórę ze znajdujących się w niej toksyn, czego efektem idealnie wyglądająca, jędrna skóra.

Sauna na podczerwień ma niemal identyczny wpływ i działanie na nasz organizm, a nawet można zaryzykować stwierdzeniem że jest o wiele bardziej bezpieczna, gdyż wytwarza niższą temperaturę, a promienie podczerwieni są lepiej przyjmowane przez ludzki organizm niż gorąco wytwarzane przez kamienie

Sauna solna

Kolejnym rodzajem sauny wartym uwagi jest sauna solna, jest to odmiana sauny suchej. Takie pomieszczenie jest w części zbudowane z kamiennych brył solnych, dzięki czemu odbywa się tam inhalacja solna, bogata w jod, wapń i magnez. Temperatura wzrasta do 80°C, a wilgotność sięga 40%, można w niej przebywać do 15 min. Szczególnie polecana dla osób, które zmagają się ze schorzeniami dróg oddechowych.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.