Aktualności

Rywalizacja w sferze konstrukcji stalowych

138

Budownictwo jest obszarem, który właściwie od wieków niósł ze sobą pewien element rywalizacji. Przedsiębiorcy chcieli aby to właśnie ich budowle były najokazalsze, największe, najwyższe lub by imponowały stylem architektonicznym lub kształtem, który nie tylko budzi podziw ale wydaje się być także zaprzeczeniem praw fizyki.

Nowy Jork, a konstrukcje stalowe

Z czasem przywykliśmy do rozmaitych form budowlanych, które dominują nad naszymi domami, a w centrach dużych miast dają przyjemny cień latem, zaś zimą chronią od wiatrów. Kiedy miasto kończy proces swojego rozszerzenia się i stabilizuje się strefa przeznaczona tylko i wyłącznie na obszar mieszkalny, wszystkie firmy usługowe, które nie są szkodliwe dla środowiska chcą przenosić swoje biznesy do centrów. Dlatego też niemal każdy metr kwadratowy w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców (w Polsce) jest na wagę złota. Sztuka dostosowania się do warunków przetargu i skuteczne pokonanie konkurentów daje firmom budowlanym możliwość postawienia pięknego gmachu w samym centrum miasta, gdzie powierzchnia jest najdroższa, zaś atencja jaką się uzyska – największa. A to właśnie na niej skupiają się przedsiębiorcy, którzy następnie sprzedadzą powstałe biura firmom za grube pieniądze. Wyposażone w solidne konstrukcje stalowe drapacze chmur nierzadko są jednak utrapieniem. Zmienia się obraz miasta, zwłaszcza kiedy w centrum widnieje tylko jeden tak wysoki budynek – architektura powinna ze sobą współgrać, więc kiedy pojawia się coś zgoła odmiennego mieszkańcy zaczynają narzekać.

Gdzie buduje się najwięcej drapaczy chmur?

Z biegiem czasu drapacze chmur mają swoich nowych kolegów, im więcej budynków o liczbie pięter idącej w wartość dwucyfrową powstaje, tym większa szansa, że wkrótce kolejne firmy będą chciały postawić tam także swój gmach. Polska nie jest liderem w sferze budowlanej, lecz jeśli popatrzymy na mocarne Chiny możemy zobaczyć na czym polega prawdziwa rywalizacja. W tamtym państwie każdego roku bije się rekordy wysokości, wielkości i innych parametrów, które pokazują wielkość wielkich Chin – gospodarki nr 2 na świecie.

W dużych Polskich miastach tj. Warszawa, Katowice, czy Wrocław pojawia się coraz więcej wysokich budynków i biurowców. W trakcie budowy takich budynków wykorzystywane są konstrukcje stalowe, które zapewniają trwałość, bezpieczeństwo oraz nowoczesny design.

Istotną kwestią jest posiadanie certyfikacji w zakresie spawalnictwa – tutaj najlepiej sprawdzi się Certyfikacja ISO 3834.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.