Aktualności, Budowa domu

Po czym poznać dobrego dewelopera przed zakupem nowego domu?

0 72

Inwestycja w dom to nie tylko kwestia znalezienia odpowiedniej lokalizacji i projektu oraz zgromadzenie potrzebnych funduszy, ale też znalezienie właściwego dewelopera który zagwarantuje
terminowe ukończenie budowy i jej zgodność z przedstawionymi planami. Wiele osób kupując dom w zabudowie szeregowej, dom wolnostojący czy mieszkanie deweloperskie inwestuje w lokum, które dopiero powstanie – nie ma tu fizycznego mieszkania do obejrzenia na własne oczy przed podjęciem
decyzji.

Na czym więc bazować swój wybór? Po czym poznać dobrego dewelopera przed kupnem domu?

Na co uważać wybierając dewelopera?

Podczas wyboru dewelopera trzeba patrzeć przede wszystkim na jego przeszłość – sprawdzić opinie o nim w odniesieniu do poprzednich inwestycji, dowiedzieć się o ewentualnych opóźnieniach i niedotrzymywanych terminach, rekompensatach dla klientów za niedotrzymanie terminów czy usługach i pomocy, jaką oferował już po zakończeniu inwestycji.

Często zdarza się, że oferta dewelopera wygląda naprawdę atrakcyjnie, ale w rzeczywistości okazuje się mocno przekolorowana i wyolbrzymiona w stosunku do tego, co faktycznie jest w stanie zaproponować deweloper.

Poprzednie inwestycje tego samego dewelopera dają najlepszy wgląd w to, jak dba o swoją reputację i relacje z klientami.

Decydując się na zakup domu od dewelopera warto zwrócić uwagę także na sposoby finansowania, jakie oferuje. Sprawdzeni i zaufani deweloperzy nie boją się zwykle korzystać z zamkniętych rachunków powierniczych które zagwarantują że deweloper wykorzysta pieniądze swoich klientów na inwestycje, w które pieniądze włożyli, a nie na dokańczanie swoich wcześniejszych projektów.
Należy sprawdzić także wypłacalność dewelopera, sprawdzając m.in. jego akta rejestrowe w Krajowym Rejestrze Sądowym (po numerze KRS) czy Krajowym Rejestrze Długów.

Oferty deweloperów przygotowujących nowe inwestycje w Warszawie czy każdym innym mieście w Polsce różnią się od siebie dość znacząco i nawet po szybkim przejrzeniu ofert można zauważyć dużą rozbieżność cen, jakości czy oferowanych rozwiązań dla osób decydujących się na zakup nowego domu. Cena za metraż, która często jest pierwszym elementem zwracającym uwagę potencjalnego nabywcy nie powinna być jednak wyznacznikiem opłacalności inwestycji – kupując tanie domy można dość łatwo wpakować się w umowę z oszustem, deweloperem nie dotrzymującym umowy, a nawet kupić inwestycję która nigdy nie zostanie zrealizowana.

Jakie kwestie przemawiają na korzyść dewelopera?

Pozytywna historia poprzednich inwestycji, dobrze zrealizowane i przygotowane projekty, sprawdzone sposoby finansowania inwestycji – dobry deweloper nie podejmuje się nowego projektu
nie mając nawet środków na spłacenie poprzedniego i nie wykorzystuje niewiedzy swoich klientów na wyrównywanie własnych długów. Bazując jedynie na przedstawionej ofercie trudno jednak szybko wywnioskować, czy deweloper jest godny zaufania i dlatego kupując nowy dom warto dobrze przygotować się do inwestycji.

Deweloper, którego wybieramy powinien bez problemu pokazać swoim klientom niezbędną dokumentację, w tym wzór umowy jaką planuje z klientem podpisać czy pozwolenie na budowę, na podstawie którego będziemy mieć pewność że inwestycja w ogóle powstanie. Każdy otrzymany dokument warto skonsultować z prawnikiem, sprawdzając choćby czy umowa nie zawiera kruczków i
niekorzystnych dla klienta zapisów.

Inwestycje planowane, a na takim etapie najczęściej dokonuje się zakupu w domach tworzonych przez deweloperów mają poważną wadę w postaci braku możliwości fizycznego obejrzenia inwestycji oraz ryzyka, że inwestycja może w ogóle nie powstać. Sprawdzając dewelopera, poza upewnieniem się o istnieniu pozwolenia na budowę warto sprawdzić także własność gruntu, na którym ma powstawać inwestycja oraz plany zagospodarowania przestrzennego, które mogą całkowicie przekreślić atuty inwestycji wyszczególniane w ofercie dewelopera. Czym będzie spokojne osiedle w cichej dzielnicy pod Warszawą, jeśli kilka lat po zakupie domu okaże się że w pobliżu powstaje ruchliwa droga i osiedle biurowców.

Jak się zabezpieczyć?

Zakup domu to ogromny wydatek wiążący się najczęściej z zaciągnięciem kredytu na setki tysięcy złotych, dlatego warto upewnić się o wiarygodności inwestycji i uzyskiwać potwierdzenie wszystkich ustaleń z deweloperem na piśmie tak, by w przypadku problemów możliwe było oczekiwanie
odszkodowania.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):