Budowa i remont

Pięć najciekawszych mostów w Polsce. Elementy, które zwiększają bezpieczeństwo kierowców i pieszych

0 158

Polska, jako kraj z naprawdę imponującą historią może poszczycić się wieloma miejscami i zabytkami, które zapadają w pamięci. Nie inaczej jest w przypadku pięknych, monumentalnych mostów. Tych nowoczesnych, jak i tych z duszą. Przyjrzyjmy się pięciu najciekawszym, polskim mostom i zastanówmy się, które ich elementy z punktu widzenia bezpieczeństwa, ważne były zarówno kiedyś, jak i dziś.

Mosty w obecnej i dawnej stolicy Polski

Najpopularniejszym, polskim mostem jest oczywiście Most Świętokrzyski, który ukończony został w 2000 roku. To symbol Warszawy, a także nowego stulecia. Bardzo często pojawia się w filmach i reklamach, w których prezentowany jest jako miejsce romantyczne i idealne do miłosnych uniesień.

Z kolei Most Kotlarski w Krakowie, to jeden z najdłuższych w naszym kraju mostów łukowych, a więc takich, których konstrukcja nie ma filarów. Jego uroczyste otwarcie miało miejsce rok później niż w przypadku Mostu Świętokrzyskiego – dokładnie w 2001 roku. Za  jego sprawą połączyły się wówczas dzielnice Grzegórzki z Zabłociem – zarówno jednią, jak i ścieżką rowerową i chodnikiem.

Piękne i popularne wrocławskie mosty Most Tumski

W zestawieniu tego rodzaju nie może oczywiście zabraknąć Wrocławia, w końcu to miasto stu mostów! Tutaj na pierwszy plan wysuwa się z pewnością Most Tumski – tak zwany most zakochanych. Co ciekawe, pierwsze połączenia stawiane były w tej lokalizacji już w XII wieku, jednak w ciągu kolejnych lat ulegały zniszczeniom. Współczesna konstrukcja postawiona została w 1889 roku. Jest romantyczna, klimatyczna i najwyraźniej odczuwają to wszyscy. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści. A dowodem na to są setki kłódek, które ozdabiają most. Zakochani grawerują na nich swoje inicjały i w ten sposób pragną przypieczętować łączące ich uczucie. Kluczki od kłódek wyrzucają natomiast do Odry – symbolicznie.

Drugi, znany i ceniony wrocławski most, to Most Grunwaldzki. W zasadzie można pokusić się o stwierdzenie, że w tym mieście, to on jest najważniejszy. Króluje od ponad stu lat i uznawany jest za niekwestionowaną wizytówkę miasta.

Most Zwierzyniecki, jako trzecia godna uwagi konstrukcja, jest niezwykle urokliwa. Głównie przez to, że ozdobiona jest secesyjnymi obeliskami i stalowymi kratownicami. To właśnie przez niego przebiega wrocławska trasa turystyczna, która wśród odwiedzających miasto jest najbardziej popularna. Mostem dostaniemy się między innymi do Hali Stulecia czy popularnego wrocławskiego zoo!

Co łączy wszystkie wyżej wymienione mosty z Warszawy, Krakowa i Wrocławia?

Oczywiście fakt, że łączą dwa niegdyś niedostępne dla siebie miejsca. Pod względem bezpieczeństwa łączy je jednak co innego. Chodzi oczywiście o odpowiednio dobrane elementy ochraniające zarówno samochody, jak i ludzi. Już na etapie projektu podstawą jest plan na balustrady mostowe. Wykonywane są również osłony przeciwporażeniowe, a także balustrady aluminiowe i stalowe. Producent tego rodzaju elementów, powinien zapewnić nie tylko szeroki katalog detali mostowych, ale również montaż osłon i barier. Zdając sobie doskonale sprawę z faktu, że odpowiednie balustrady mostowe, to świetne zabezpieczenie przed upadkiem z naprawdę dużych wysokości, firmy zajmujące się produkcją takich konstrukcji mają obowiązek dołożenia wszelkich starań – aby elementy konstrukcji były nie tylko warte podziwu, ale przede wszystkim bezpieczne i trwałe.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):