W ciągu ostatnich kilku lat różne systemy oparte na odnawialnych źródłach energii zyskały sporą popularność. Głównymi przyczynami tak dużego zainteresowania tymi rozwiązaniami była z pewnością ich opłacalność, ekologia oraz różnego rodzaju programy, które oferowały dofinansowania dla osób decydujących się na taką inwestycję.
Ponadto instalacje i systemy oparte na odnawialnych źródłach energii z czasem stały się znacznie tańsze i tym samym także dostępne dla szerszego grona osób. Obecnie te rozwiązania nadal są bardzo opłacalne pod wieloma względami, dlatego warto rozważyć taką inwestycję, chcąc zaoszczędzić na rachunkach i tym samym przyczynić się do ochrony środowiska.
Z jakich Odnawialnych Źródeł Energii korzystają mieszkańcy Dolnego Śląska?
Mieszkańcy Dolnego Śląska tak samo, jak osoby mieszkające w innych regionach Polski, mają dostęp do bardzo wielu rozwiązań, które działają na podstawie odnawialnych źródeł energii. Jednak bez wątpienia najpopularniejszym rozwiązaniem, które dostępne jest dla większości osób, jest fotowoltaika. Instalacje fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną poprzez zmianę promieniowania słonecznego w prąd stały, który później jest przekształcany w prąd zmienny i użytkowany przez dane gospodarstwo domowe, to bardzo opłacalne i ekologiczne rozwiązanie.
Dlaczego fotowoltaika jest coraz częściej wybierana?
Nie ulega wątpliwości, że rachunki za prąd pochłaniają sporą część budżetu każdego gospodarstwa domowego. Im więcej posiadamy urządzeń działających na prąd, tym więcej za niego zapłacimy. Nie pomaga w tym także cena prądu, która stale rośnie, co dodatkowo zwiększa wydatki. Z tego względu konieczne jest szukanie jakichś alternatyw, które pozwolą zaoszczędzić trochę pieniędzy. Jednym z lepszych rozwiązań w tej sytuacji jest inwestycja w panele fotowoltaiczne. Tego typu systemy pozwalają produkować energię elektryczną na własny użytek, dzięki temu w skuteczny sposób możemy zredukować wydatki, jakie ponosimy na zakup energii elektrycznej z sieci energetycznej. Z tego właśnie względu fotowoltaika zyskuje w ostatnich latach tak dużą popularność. Dodatkowo pomagają w tym także różnego rodzaju dotacje, na jakie mogą liczyć osoby decydujące się na inwestycję w tego typu system działający na odnawialnych źródłach energii.
Jakie są zalety fotowoltaiki?
Czynnikiem, który w największym stopniu decyduje o tym, czy inwestowanie w fotowoltaikę jest opłacalne, są z pewnością zalety tego rozwiązania, których jest naprawdę sporo. Posiadając instalację fotowoltaiczną we własnym domu, gospodarstwo domowe staje się częściowo niezależne od podwyżek cen prądu. Energia pochodząca ze słońca, która następnie przetwarzana jest przez panele fotowoltaiczne i falownik w prąd zmienny, jest całkowicie darmowa i nieskończona. To sprawia, że każdy prosument ma do innej nieograniczony dostęp, co znacząco zmniejsza rachunki za prąd.
Ponadto fotowoltaika to także bardzo ekologiczny system produkowania energii elektrycznej. Podczas pracy paneli oraz całej mikroinstalacji nie są generowane żadne szkodliwe związki czy nawet hałas, który mogły negatywnie wpływać na samopoczucie domowników. Z tego względu instalacja ta jest bardzo przyjazna środowisku i stanowi ekologiczną alternatywę dla elektrowni węglowych.
Inwestując w fotowoltaikę, można także liczyć na dofinansowanie z różnych programów takich jak Mój Prąd, a także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Ponadto nadwyżkę wyprodukowanego prądu można odsyłać do sieci, skąd można ja będzie odzyskać w późniejszym czasie przy zachowaniu współczynnika odpustu lub po 1 kwietnia 2022 roku, energię tę będzie można sprzedawać.
Na jaki oszczędności można liczyć inwestując w mikroinstalację fotowoltaiczną?
Fotowoltaika na Dolnym Śląsku to rozwiązanie, które cieszy się sporą popularnością i pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Zakup takiej instalacji oczywiście wiąże się ze sporym wydatkiem, jednak jest to jednorazowy koszt. Jeśli instalacja zostanie odpowiednio dobrania do wymagań danego gospodarstwa domowego, to czas jej zwrotu może wynieść od 5 do 10 lat. Po tym czasie instalacja będzie już produkowała w pełni darmowy prąd, który może znacząco zmniejszyć rachunki. Rocznie możemy w ten sposób zaoszczędzić ponad tysiąc złotych przy instalacji o mocy 3 kW lub nawet około 3000 zł przy instancji o mocy 5 kW, więc są to naprawdę spore oszczędności.
Napisz komentarz →