Usługi budowlane

Odbiór mieszkania w trzech punktach

47

Mieszkanie wykończone, meble gotowe do przeprowadzki… ale ciągle czeka cię odbiór mieszkania? W trzech punktach przedstawiamy, jak przebiega procedura, na co zwrócić uwagę i gdzie szukać ewentualnej pomocy.

Stan mieszkania a umowa

Inaczej odbiór mieszkania można nazwać bardzo dokładnymi oględzinami. Przed odbiorem kluczy trzeba podpisać oświadczenie, że przyjmujemy mieszkanie w stanie zgodnym z umową. Zgodność faktycznego stanu mieszkania z umową najlepiej dokładnie, krok po kroku, sprawdzić. Po obejrzeniu mieszkania spisuje się protokół, w którym można wypisać ewentualne usterki – dostawca jest zobowiązany naprawić wady w określonym czasie (7-14 dni w przypadku drobniejszych braków, 14-30 dni jeśli wady są poważniejsze). Jeśli wady są na tyle poważne, że utrudniałyby zamieszkanie, protokół podpisuje się dopiero po ich usunięciu. Usterki mogą jednak dać o sobie znać dopiero po jakimś czasie – na zgłoszenie wad konstrukcji, np. cieknącego dachu, masz trzy lata od odebrania mieszkania. Zauważone niedociągnięcia w wykończeniu można zgłosić w ciągu roku od daty wykonania usługi.

drzwi-welcome

Na co zwrócić uwagę?

W twoim interesie jest jak najlepsza jakość kupionego towaru – w tym mieszkania czy domu. Dlatego warto sprawdzić, czy wszystko funkcjonuje zgodnie z przeznaczeniem, np. czy drzwi i okna łatwo się otwierają i zamykają, czy są szczelne. Warto zmierzyć kolejne pomieszczenia i porównać wymiary z planami. Podobnie przedstawia się kwestia rozmieszczenia instalacji gazowej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Możesz przynieść próbnik i sprawdzić gniazdka, możesz także wziąć poziomicę i obejrzeć podłogi oraz ściany. Porównaj, czy zamówione elementy wykończenia rzeczywiście trafiły na swoje miejsce – np. czy obiecywane płytki sprowadzono z Niemiec, czy użyto innych, słabszej jakości.

Fachowym okiem

Jeśli nie chcesz przeoczyć czegoś istotnego lub po prostu nie wiesz, czemu należy się przyjrzeć, wynajmij specjalistę. Możesz skorzystać z usług prywatnej firmy, która zajmuje się wykończeniami i ocenianiem ich jakości, lub wynająć inspektora nadzoru budowlanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, którego oddziały znajdziesz w każdym większym mieście.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.