W dzisiejszych czasach wiele ludzi decyduje się na samodzielną budowę wymarzonego domu, który może przysporzyć nie tylko wiele pracy dla budowniczego, ale też problemów związanych z nagłymi kosztami czy problemami konstrukcyjnymi. Obecnie firmy zajmujące się budowaniem domów stawiają na jakość oraz nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na o wiele szybszą budowę budynku, aniżeli miało to miejsce dotychczas.
Ocieplenie elewacji – na czym polega?
Ocieplenie budynku polega na obłożeniu ścian warstwą materiału izolującego, który pozwala na termoizolację. Oznacza to, że po wykonaniu tego typu prac dom lub budynek użytkowy będzie o wiele lepiej zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz przyczyni się do zwiększenia komfortu cieplnego użytkowników budynku. Do ociepleń elewacji wykorzystuje się przede wszystkim płyty styropianowe o różnych grubościach, które układane są na bryle. Teoretycznie tak wykonana izolacja daje już odpowiednie efekty. Jednak aby zabezpieczyć warstwę izolacyjną, składającą się ze styropianu, stosuje się też warstwę zabezpieczającą, która pełni również funkcję wizualną. W tym przypadku stosuje się różnego rodzaju farby, okleiny czy różnego rodzaju płyty, które przykrywają warstwę izolacyjną oraz nadają budynkowi odpowiedni wygląd zewnętrzny.
Zalety ociepleń elewacji
Do głównych zalet ociepleń elewacji należy zaliczyć zmniejszenie kosztów ogrzewania, lepsze zabezpieczenie domu przed chłodem oraz większy komfort cieplny użytkowników budynku. Dzięki odpowiednio wykonanemu ociepleniu elewacji budynek staje się energooszczędny, ponieważ wytraca z siebie mniej produkowanego ciepła oraz przyjmuje mniej chłodu z zewnątrz. Dodatkowo ocieplenia pozwalają zachować nowoczesny wygląd budynku. Warto wiedzieć, że w dzisiejszych czasach ocieplenia elewacji są nieodłącznym elementem budowy niemalże wszystkich budynków, ponieważ przyczyniają się do mniejszych kosztów późniejszej eksploatacji domu czy lokalu.
Rodzaje ociepleń elewacji
Odnosząc się do rodzajów ociepleń elewacji, wyróżnia się dwa najpopularniejsze – za pomocą styropianu oraz wełny termoizolacyjnej. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, jednak różnią się one przede wszystkim nakładami finansowymi, jakie należy ponieść w przypadku wybrania danej metody. Warto też wiedzieć, że ocieplenia elewacji powinny być związane z odpowiednio wykonanym planem termoizolacyjnym budynku, tak aby maksymalnie wykorzystać potencjał wykonywanych prac oraz aby budynek stał się jak najlepiej zabezpieczony pod kątem utraty ciepła oraz wykorzystywania energii cieplnej, którą produkuje np. ogrzewanie centralne w budynku.
Dodatkowe informacje dot. prac ociepleniowych
Przed przystąpieniem do prac ociepleniowych, warto przyswoić kilka ważnych informacji. Obecne technologie bazują na dwóch wyżej wspomnianych materiałach termoizolacyjnych. Pod względem właściwości są one podobne, jednak różnią się ognioodpornością, reakcją na chemię oraz elastycznością. Materiały należy dobierać odpowiednio do ocieplanego podłoża oraz warunków otoczenia. Warto też z góry określić wartość grubości materiału izolacyjnego, który pozwoli na odpowiednią izolację budynku. Decydując się na ocieplenia elewacji, należy kierować się dążeniem do jak najniższego współczynnika przenikalności cieplnej. Pozwoli na to przede wszystkim profesjonalnie zaprojektowany plan termomodernizacji budynku.
Warto też pamiętać o przepisach prawnych, które nakładają na budowniczych kilka ograniczeń. Głównie dlatego tak ważne jest korzystanie z profesjonalnych firm oraz planów termomodernizacyjnych, które zapewnią nie tylko wysoki poziom izolacji i oszczędności, ale też wysoki poziom bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że błędnie wykonana izolacja może być skutkiem wystąpienia pożaru, który będzie trudny do ugaszenia. Warto więc decydować się tylko i wyłącznie na profesjonalne rozwiązania ociepleniowe.
Autor artykułu - 
RedakcjaOpisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.
Napisz komentarz →