skuteczne badanie drgań
Maszyny i urządzenia

Narzędzia służące do pomiaru drgań

100

Pomiary drgań są bardzo istotne w różnych dziedzinach naszego życia. Pomiary takie są wykonywane zarówno w zakładach pracy, w przyrodzie jak i w innych dziedzinach życia. Co służyć może do pomiaru drgań? Czy samodzielnie możemy wykonać takowy pomiar drgań? Czy jest także możliwość skorzystania z profesjonalnych firm, które zajmują się pomiarami drgań?

Wykorzystanie miernika drgań w praktyce

Świetnym przenośnym urządzeniem do samodzielnego sprawdzania pomiaru drgań jest miernik drgań. Bardzo popularny jest przenośny miernik drgań w zestawie walizkowym. Jego główne cechy to fakt, że jest przenośny. Charakteryzuje się dokładnymi pomiarami prędkości drgań oraz kondycji łożysk. Popularnie pomiary te nazywa się przyspieszeniami drgań. Pomiary wykonane miernikiem drgań są pomiary zgodne z ISO 10816-3. Akumulator jest wielokrotnego ładowania. Do miernika w zestawie jest dołączona ładowarka samochodowa oraz ładowarka sieciowa. W mierniku występuje funkcja zatrzymania pomiaru. Mierniki drgań jest idealny narzędzie zarówno dla ludzi, którzy rozpoczynają diagnostykę maszyn, która oparta jest o pomiary drgań. Miernik pomiaru drgań także świetnie się nadaje w korzystaniu dla diagnostów zaawansowanych w dosłownie różnorodnych gałęziach przemysłu. Zestaw proponowany jest zapakowany w poręczną walizkę, która zawiera kompaktowy miernik drgań, podstawkę magnetyczną, akcelerometr oraz igłę pomiarową, która pozwala na pomiar wszelkich wartości wibracji, w takich miejscach gdzie nie można zmieścić końcówki standardowej magnetycznej.

tory a badanie drgań

Kilka słów o igle magnetycznej

Igła magnetyczna jest bardzo popularna przy pomiarach drgań na żebrach elektrycznych silników. Każdy miernik do pomiaru drgań jest urządzeniem opartym o mikroprocesor. Umożliwia ona dosyć łatwy wybór wartości mierzonych ze wszystkim dostępnych. Wśród nich występują przyspieszenia drgań, prędkości drgań, stanu łożysk tocznych oraz przemieszczenia drgań. Istnieje także możliwość zatrzymania wartości pomiarowej na ekranie. Każdy z mierników ma także wbudowane automatyczne sprawdzanie stanu maszyn. Sprawdzanie stanu maszyny jest zgodne z normą ISO 1086-3. Progi alarmowe są ustawione w mierniku oraz ich wartości. Dodatkowo po określeniu obrotowej prędkości maszyny przez użytkownika. Dobrze jeśli w mierniku znajduje się akumulator litowy. Akumulator litowy zapewnia śmiało czterdzieści osiem godzin ciągłej pracy. Pełne ładowanie zajmuje jedynie trzy godziny i możliwe jest zarówno zasilacz samochodowy jak i sieciowy.

Te elementy należą do podstawowego zestawu wyposażenia. Ważna zaletą jest fakt, że wymiary miernika pomiaru drgań jest poręczny oraz lekki. Ma podświetlany wyświetlacz, łatwość obsługi oraz bardzo długiej pracy na bateriach. Miernik pomiaru drgań umożliwia monitorowania stanu faktycznego maszyn. Możliwy jest on w najbardziej oddalonych instalacjach, w każdym z zakładów. By zrozumieć i potrafić zrozumieć pomiary drgań należy jednak posiadać minimum podstawowej wiedzy dotyczącej fizyki. Życie uczy, że za najmłodszych lat należy uczyć się wielu przedmiotów.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.