prace w ogrodzie
Ogrody i tereny zielone

Na jakim etapie budowy zacząć aranżację ogrodu?

0 310

Ogród jest częścią domu i jego wizytówką.  Dzięki odpowiedniej aranżacji może stać się miejscem, w którym chętnie odpoczywamy, spożywamy posiłki, spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. Wobec tego powinien być elementem aranżacji, podobnie jak wnętrza naszego domu. Dowiedz się więcej kiedy jest najlepsza pora na podjęcie prac nad przydomowym ogrodem.

Kiedy należy zacząć planować aranżację ogrodu?

Planowanie ogrodu powinno się odbywać wraz z budową domu. Możemy wtedy właściwie zabezpieczyć miejsca, na których planujemy go założyć tak, aby nie zniszczyć warstwy humusu, tak cennego dla roślin. W ten sposób możemy uniknąć kłopotliwego i czasochłonnego zakupu ziemi i przygotowania właściwego gruntu dla nowych roślin. Poza tym trzeba koniecznie zabezpieczyć odpady budowlane, ponieważ wpływają one negatywnie na jakość gleby. Dobrze jest również zadbać o rosnące już na działce budowlanej krzewy lub drzewa, aby nie uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu.

Koszty zakładania ogrodu?

Koszt zakładania ogrodu zależy od jego wielkości, małej architektury i roślin, które planujemy posadzić. Ze względu na to, że założenie ogrodu wymaga ogromu prac i wiedzy o roślinach, jak również dokładności i cierpliwości, warto zainwestować w profesjonalny projekt ogrodu i jego wykonawstwo. Jest wiele firm, które zajmują się kompleksową obsługą w tym zakresie. Odpowiednio założony ogród odwdzięczy się niezwykłym wyglądem, na który często trzeba poczekać kilka lat, aż rozrosną się rośliny.

Jak wygląda zakładanie ogrodu?

Już zimą zaczynają się prace w ogrodzie. Jeśli do założenia ogrodu zatrudnimy profesjonalną firmę, to projektant po wysłuchaniu oczekiwań i preferencji właścicieli oraz zebraniu informacji na temat wielkości działki, jej położenia, warunków glebowych, nasłonecznienia miejsca, nawodnienia, wykonuje wstępny projekt ogrodu. W nim pojawia się propozycja przyszłych nasadzeń roślin, od kwiatów, pnączy, bylin, krzewów po drzewa. Dobór roślin jest uzależniony od warunków klimatycznych. Tam, gdzie zimą występują duże mrozy, sadzi się rośliny odporne na trudne warunki klimatyczne.

Projekt powinien również uwzględniać architekturę ogrodową. Po zaakceptowaniu projektu przez właścicieli otrzymują oni wizualizację. Potem następuje jego realizacja. Na początku pracownicy firmy przygotowują teren, czyli porządkują działkę, zrywają darń pod rabaty i usuwają stare rośliny. Później wyrównują powierzchnię terenu, nawożą ziemię, robią nasypy i skarpy. Kolejną czynnością jest układanie agrowłókniny, obrzeży w postaci ekobordów, rollborderów, granitu lub kamienia oraz siatki przeciw kretom. Następnie pracownicy zgodnie z projektem sadzą rośliny takie jak: drzewa,  krzewy, byliny, pnącza, kwiaty itp. Kolejną czynnością jest ściółkowanie rabat korą sosnową, mulczem, czyli materią organiczną wyprodukowaną na przykład ze słomy, zrębkami ozdobnymi, czyli cząstkami drewna wielkości od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów, żwirem lub kamieniem. Ścieżki układa się ze żwiru, kamienia lub podkładów kolejowych, a murki do wysokości 30 centymetrów z kamienia naturalnego.

prace w ogrodzie

Postaw na profesjonalistów, którzy zatroszczą się o każdy aspekt wymarzonego ogrodu. Kompleksowe usługi ogrodnicze w Warszawie oferuje firma ogrodnicza Verano.

Kolejnym zadaniem jest założenie trawnika z siewu lub rolki, systemu automatycznego nawadniania i oświetlenia. Dzięki oświetleniu ogród nabiera tajemniczości, odmiennego charakteru niż za dnia. Światło wykorzystane do podświetlenia poszczególnych detali, na przykład pojedynczych roślin, czy elementów ogrodowej architektury stworzy nowy wizerunek ogrodu, tego niezwykłego, oryginalnego, otulonego nocą, dlatego nie należy zaniedbywać tego aspektu aranżacji ogrodu.  Efekt wykorzystania sztucznego światła w ogrodzie, może być niezwykły wręcz czarujący. Mała architektura, czyli ławki, meble ogrodowe, rzeźby, huśtawki, pergole to już niemal ostatnie prace przy zakładaniu ogrodu. Kończy je powstanie oczek wodnych i kaskad, które w ogrodzie tworzą nowe, ciekawe środowisko roślinno-zwierzęce. Szum wodnej kaskady buduje niezwykły nastrój spokoju i harmonii.

Ogród przydomowy może być dzięki odpowiedniej aranżacji miejscem niezwykłym. Warto wobec tego zdać się na specjalistów w dziedzinie jego aranżacji i wykonania.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):