Aktualności

Który dach sprawdzi się u mnie najlepiej?

0 196

Wyobraź sobie dom bez dachu. Wygląda jak po tornadzie albo innej katastrofie, prawda? Dach to najwyższa część budynku, która pełni nie tylko funkcję ochronną, ale także funkcję dekoracyjną. Jest najczęściej  pierwszym elementem, na który zwracamy uwagę, patrząc na dom. Poznaj ich rodzaje i wybierz najodpowiedniejszy dla siebie.

Rodzaje dachów

Najpopularniejsze rodzaje dachów, jakie spotykamy w Polsce, to dach płaski, dach jednospadowy, dach dwuspadowy, dach czterospadowy oraz dach mansardowy. Który z nich wybrać?

Dach płaski

Dach płaski (stropodach) wyróżnia się prostą formą o delikatnym nachyleniu. Spadek pozwala na bezpieczne odprowadzanie wody opadowej, a przy tym wygląda niezwykle nowocześnie. Dom z płaskim dachem pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni na najwyższym piętrze.

Dach płaski to idealny wybór, jeśli budujesz nowoczesny dom w stylu modernistycznym. Architektura śródziemnomorska Cię zachwyca? To właśnie tam płaski dach wiedzie prym.

Zdecyduj się na dach płaski, jeśli chcesz urządzić na dachu Twojego domu powierzchnię użytkową, na przykład taras.

Dach jednospadowy

Dach jednospadowy (dach pulpitowy) to kompromis między dachem płaskim a dachem spadzistym dwuspadowym. Połać dachu jednospadowego oparta jest na najwyższej ścianie domu. Co ważne, dach jednospadowy to tanie rozwiązanie, które dzięki prostej konstrukcji nie generuje strat materiału podczas pokrycia dachu.

Dach jednospadowy jest dosyć łatwy do wykonania, a jedyne nad czym należy się skupić, to ustalenie odpowiedniego kąta nachylenia. Dach jednospadowy to częsty wybór, gdy rozpiętość między ścianami w długich, wąskich budynkach nie przekracza 6 metrów.

Jeśli szukasz dachu, który wygląda estetycznie oraz do którego kupisz tanie pokrycie dachowe, wybierz dach jednospadowy.

Dach dwuspadowy

dach dwuspadowyDach dwuspadowy (dach dwupołaciowy) wyróżniają dwie skośne połacie dachu. To najczęściej spotykany rodzaj dachu domu jednorodzinnego w Polsce. Dach dwuspadowy wyróżniają trójkątne ściany boczne (potocznie szczyty). Jego konstrukcja zapewnia płynne spływanie wody deszczowej oraz niezaleganie śniegu, dlatego dach dwuspadowy najlepiej spełnia funkcję ochronną.

Dach dwuspadowy sprawdzi się do domów w każdym stylu. Prosta konstrukcja oraz klasyczny wygląd sprawiają, że dach dwupołaciowy jest lubiany zarówno wśród architektów,  jak i właścicieli domów. Najwyższe piętro, tak zwane poddasze, często jest aranżowane na przykład na pokój dla dziecka.

Jeśli jesteś przywiązany do tradycyjnego krajobrazu polskich domów, cenisz klasyczne formy i bezpieczeństwo, a Twój budynek ma kształt prostokątna, to dach dwuspadowy spełni Twoje oczekiwania.

 

Dach czterospadowy

Dach czterospadowy (dach czteropołaciowy/dach kopertowy), podobnie jak dach dwuspadowy, posiada trójkątne ściany po bokach budynku. Wyróżniają go cztery skośne połacie. Zazwyczaj dwie połacie dachu są w kształcie trapezu, natomiast dwie mniejsze są w kształcie trójkąta.

Niezwykle atrakcyjny,  przypominający kopertę dach prezentuje się doskonale. Dach czterospadowy sprawia jednak, że połacie dachu stykają się ze sobą w narożach, więc często zdarzają się problemy z pokryciem dachu.

Jeśli Twój dom jest parterowy lub chcesz korzystać z poddasza, wybierz dach czterospadowy. Większa ilość skosów z pewnością wyróżni Twój dom.

Dach wielospadowy

Widziałeś kiedyś budynek, którego dach wyglądał jakby powstał z połączenia kilku dachów? To właśnie dach wielospadowy, który wyróżnia się najbardziej złożoną formą. Jest niezwykle efektowny, ale także wymaga największego zużycia materiałów oraz nakładów pracy.

Dach wielospadowy znajdzie zastosowanie jeśli właścicielom zależy, aby wykorzystać różne rodzaje dachów, często na różnych poziomach. To zwieńczenie domów o dużej powierzchni, które często mają wiele pokoi.

Dach wielospadowy do idealne rozwiązanie dla osób ceniących nietuzinkowe rozwiązania oraz osób, które chcą stworzyć bezpieczne miejsce o niezwykłym wyglądzie. Jest to jednak najdroższe rozwiązanie.

Dach mansardowy

Dach mansardowy to łamany dach, który może mieć dwie lub cztery połacie dachowe. Każda z nich łamie się pod innym kątem, co tworzy fantastyczny efekt. Ponadto dach mansardowy pozwala maksymalnie wykorzystać poddasze do celów użytkowych.

Chcesz wykorzystać poddasze oraz komfortowo się po nim poruszać? Dach mansardowy to umożliwia. Dodatkowo zapewnia ciekawy efekt wizualny z zewnątrz.

Jeśli chcesz, aby Twój dom wieńczył ciekawy dach o oryginalnym kształcie, to przemyśl wybór dachu mansardowego. Z pewnością przykuje wzrok, zwłaszcza, że to coraz rzadszy wybór.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):