Systemy ogrzewania wnętrza budynków w ostatnich latach bardzo mocno się rozwinęły, co widać szczególnie w przypadku pieców na paliwa stałe, które jeszcze do niedawna nie charakteryzowały się niczym szczególnym, jednak od pewnego czasu sterowniki i automatyczne podajniki, które są w nich stosowane, znacząco zmieniły sposób użytkowania tego typu kotłów.
Technologia znacząco ułatwiła korzystanie z tego typu kotłów oraz sprawiła, że dzięki automatyzacji ich działania mogą one pracować ze znacznie wyższą sprawnością i dużo oszczędniej wykorzystywać materiał opałowy. Z tego względu warto wiedzieć, czym są kotły z podajnikiem tłokowym, jak działają takie urządzenia, czym należy palić w tego typu kotle oraz w jakich sytuacjach piec z podajnikiem tłokowym sprawdzi się najlepiej?
Czym jest kocioł z podajnikiem tłokowym?
Zwykłe piece, które jeszcze do niedawna były bardzo popularne i często wykorzystywane jako źródło ogrzewania w wielu domach, obecnie są już przeszłością i zostały wyparte przez znacznie nowocześniejsze konstrukcje, które oprócz tego, że spełniają wszelkie wymagania i normy w zakresie emisji spalin, to posiadają jeszcze wiele dodatkowych funkcjonalności, które sprawiają, że są one znacznie bardzo wydajne i łatwiejsze w obsłudze. Tradycyjne piece np. na węgiel wymagały od ich użytkownika stałego kontrolowania paleniska oraz dokładania opału. Obecnie dzięki takim rozwiązaniom jak automatyczne podajniki tłokowe, obsługa pieców na paliwo stałe stała się znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza. Podajniki tego typu pozwalają na automatyczne dokładanie opału do paleniska według potrzeb. Oznacza to, że jeśli piec zauważy, że palenisko wygasa, lub że temperatura we wnętrzu spada, dołoży odpowiednią ilość opału, aby zwiększyć temperaturę we wnętrzu. Takie rozwiązanie sprawia, że obsługa pieca jest bardzo prosta i nie wymaga to od użytkownika stałego kontrolowania procesu spalania.
Jak działa piec z podajnikiem tłokowym?
Piece z podajnikiem tłokowym mają na celu ograniczenie udziału człowieka w obsłudze pieca do minimum. Dzięki temu, że piec tego typu został wyposażony w specjalny sterownik, może on samodzielnie decydować o tym ile opału dołożyć do paleniska i może również pilnować tego, aby ono nie wygasło i aby temperatura we wnętrzu była zgodna z tą, jaką ustawił użytkownik. Elektroniczny sterownik nadzoruje bezpośrednio pracę podajnika, który za pomocą specjalnego tłoka dokłada paliwo do paleniska, a następnie się cofa i ponawia czynność jeśli jest to wymagane. Taki proces trwa aż do wyczerpania zapasów zgromadzonych w podajniku lub do momentu wyłączenia urządzenia. W praktyce oznacza to, że możemy całkowicie zapomnieć o obsłudze pieca nawet na kilka dni, ponieważ będzie on działał samodzielnie.
Czym należy palić w kotle z podajnikiem tłokowym?
Kotły z podajnikiem tłokowym to jedno z lepszych rozwiązań, ponieważ pozwala ono na stosowanie różnego rodzaju paliwa stałego. W tego typu piecach można spalać pellet drzewny, ekogroszek, miał węglowy, węgiel brunatny, kamienny, a nawet drewno i każdy z tych materiałów opałowych może być użytkowany w tym piecu zamiennie. Jest to więc z pewnością najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które jednocześnie uniezależnia użytkownika od zmieniających się cen paliw stałych czy też ich dostępności, ponieważ bez problemu może on w dowolnym momencie zmienić rodzaj używanego paliwa stałego. Jedyną ważną kwestią jest to, aby miał, czy pellet były odpowiednio suche, ponieważ paliwo o wyższej wilgotności może doprowadzić do zablokowania tłoka, a wtedy konieczne będzie jego oczyszczanie.
W jakich sytuacjach kocioł z podajnikiem tłokowym sprawdzi się najlepiej?
Kocioł z podajnikiem tłokowym to z pewnością bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które szukają uniwersalnego pieca i nie chcą ograniczać się tylko do jednego rodzaju paliwa stałego. Ponadto tego typu kocioł znacząco ułatwia użytkowanie systemu ogrzewania, ponieważ po załadowaniu opału do podajnika przez kolejne kilka dni, nie musimy niczym się przejmować, ponieważ piec samodzielnie będzie kontrolował proces spalania i temperaturę. W tego typu konstrukcji nie ma również możliwość, aby żar cofał się do zasobnika z paliwem, a sam proces czyszczenia takiego pieca możliwy jest bez wygaszania paleniska.
Napisz komentarz →