Sprzęt geodezyjny - Geomarket
Sprzęty i Materiały Budowlane

Jaki sprzęt używa geodeta i gdzie go można kupić ?

0 1429

Geodezja to jedna z najstarszych profesji na świecie, której historia sięga czasów starożytnych. Pomiary wyznaczają granice nieruchomości, lokalizują podziemne linie energetyczne i robią wiele więcej. Jakiego rodzaju sprzętu potrzebuje geodeta?

Sprzęt geodezyjny

Sprzęt geodezyjny możemy podzielić na dwie główne kategorie: narzędzia pomiarowe i osobiste wyposażenie. To drugie to przede wszystkim odpowiedni ubiór. Geodeci pracują głównie w terenie i ich strój nie zawsze jest odpowiedni do biura. Oznacza to, że każdy specjalista z tej branży ma wygodny strój roboczy. Nawet kiedy pracuje w biurze ma komplet odzieży na zmianę na wypadek, gdyby pojawiła się nagła potrzeba wykonania pomiarów.

Przy tej okazji należy zauważyć, że priorytetem jest bezpieczeństwo. Każdy geodeta powinien być wyposażony w pomarańczową, odblaskową kamizelkę, kask i odpowiednie, ochronne buty. Zwłaszcza dobrze dobrane obuwie jest istotne. Podczas pracy w terenie dużo jest stania i chodzenia, więc wygodne buty to podstawa. Dodatkowo wielu specjalistów ma własny pas narzędziowy i okulary ochronne. Co więcej warto mieć przy sobie spraye na owady, kremy z filtrem i chusteczki do rąk.

W pracy geodety kluczowe są jednak narzędzia pomiarowe. Każdy z nas widział geodetów pracujących na poboczu drogi ze statywami i dziwnie wyglądającym sprzętem. Obecnie dzięki precyzyjnej pomocy najnowszych technologii są oni w stanie szybko i sprawnie definiować określone punkty w przestrzeni.

Tradycyjne instrumenty do badania terenu są prosto zaprojektowane, ale bardzo skomplikowane w użyciu. Obejmują one kompasy solarne i zwykłe oraz taśmy miernicze. W miarę upływu czasu opracowano nowsze technologie, które w znaczny sposób ułatwiają wykonanie niezbędnych pomiarów. Wśród nich możemy wymienić planimetry, tachimetry, niwelatory, teodolity oraz sprzęt GPS.

Planimetry mierzą asymetryczną powierzchnię i eliminują potrzebę stosowania wykresów. Dzięki nim nie musimy też wykonywać skomplikowanych ręcznych obliczeń. To zasadniczo przyśpiesza pracę geodety.

sklep geodezyjny GeomarketTachimetr to urządzenie, które służy do pomiaru kątów i odległości. Tak naprawdę to podstawowy instrument wykorzystywany przez geodetów. W dzisiejszych czasach możemy znaleźć wiele różnych modeli tego urządzenia. Od tachimetrów elektronicznych, które są niezwykle zaawansowane, po klasyczne modele mierzące na lustro i rozwiązania bezlustrowe z dalmierzem EDM. Ciekawą opcją są również tachimetry zrobotyzowane, które można obsługiwać jednoosobowo. Część tego sprzętu może nawet współpracować z odbiornikami geodezyjnymi GPS GNSS i kontrolerami. Do pomiaru kątów poziomych i pionowych służy też teodolit.

Jednym z najbardziej charakterystycznych dla geodezji pomiarów jest niwelacja. Do jej wykonania wykorzystuje się niwelatory. Dzięki współczesnym technologiom one również występują w różnych wariantach. Warto wymienić chociażby: niwelatory kodowe, czyli cyfrowe, precyzyjne, automatyczne niwelatory optyczne, optyczne niwelatory precyzyjne, a także rozwiązania laserowe takie jak niwelatory laserowe krzyżowe, liniowe, punktowe, 3D czy 360 stopni.

Często wykorzystywany przez geodetów jest również GPS GNSS. Dzięki temu, że system współpracuje z satelitami, które skanują Ziemię z kosmosu, jest on w stanie bardzo precyzyjnie nakreślić widok danego terenu i wyświetlić dane na naszym ekranie. Jedyną wadą takich systemów może być trudność w odczytaniu współrzędnych lądowych w gęstym lesie bądź otoczeniu betonowych konstrukcji. Niemniej bardzo przyśpiesza on pracę tych specjalistów zwłaszcza w połączeniu z innymi, współpracującymi z nim narzędziami.

sprzęt geodezyjnyGdzie kupić sprzęt geodezyjny?

Sprzęt geodezyjny najlepiej jest kupować w profesjonalnych sklepie geodezyjnym. Warto wybrać miejsce, które dysponuje certyfikatem ISO 9001:2015, czyli poświadczającym system zarządzania jakością. Wybierzmy też sklep, który działa od lat – to da nam pewność, że jest to sprawdzony dostawca sprzętu najwyższej jakości.

Najlepsze sklepy geodezyjne nie tylko sprzedają sprzęt, ale również potrafią fachowo doradzić i pomóc nam dokonać wyboru adekwatnego do naszych potrzeb. Istnieją miejsca, które prócz wsparcia technicznego oferują nawet specjalistyczne szkolenia.

Najlepiej jest kupować w miejscu, które może również wykonać konserwacje, regulacje, przeglądy gwarancyjne i pogwarancyjne, a także naprawy naszego sprzętu. Jeżeli sklep geodezyjny świadczy tak szeroki wachlarz usług to na pewno zna się na swoim asortymencie, a my możemy liczyć na długotrwałą współpracę z jednym, sprawdzonym partnerem.

Geoprofi –  usługi w dziedzinie geodezji

Doświadczona firma geodezyjna Dolny Śląsk to Geoprofi, która funkcjonuje na rynku już od 2007 roku. Firma gwarantuje wykonanie zlecenia przez wykwalifikowanych specjalistów w ustalonym terminie. W ofercie znajdują się usługi geodezyjnej obsługi inwestycji, podziałów działek, pomiarów dronem oraz wytyczania budynków.

Adres: ul. Ofiar Oświęcimskich 1, 58-100 Świdnica
Telefon kontaktowy: 666 831 566
Adres e-mail: geodezja@geoprofi.pl

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):