w jaki sposób wybudować schody
Dom i mieszkanie

Jak zbudować schody w 3 prostych krokach?

905

Budowa schodów, nawet krótkich nie jest prosta. To wymaga precyzyjnych pomiarów i starannego obliczenia. Oto jak to zrobić.

Z technicznego punktu widzenia, nie ma nic szczególnie trudnego w budowie schodów na taras, werandy lub innego obiektu. Każdy mający podstawowe umiejętności stolarskiemoże dokonać niezbędnych cięć i montażu części. A jednak, budowa schodów jest prawdopodobnie najbardziej wymagającym zadaniem majsterkowiczów, którego kiedykolwiek próbowali.

budowa schodów drewnianych
Schody muszą spełniać surowe przepisy budowlane
co oznacza, że muszą zapewnić bezpieczeństwo i komfort podczas wchodzenia. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do profesjonalnie zbudowanej klatki schodowe, że najmniejsza rozbieżność między krokami stwarza zagrożenie potknięcia. Wysokie stopnie sprawiają wchodzeni idzie nam zdecydowanie zbyt ciężko. Płytkie kroki są niewygodne i niebezpieczne. Ponieważ nie ma właściwie miejsca na błąd, budowanie schodów wymaga starannegoo układu i niekiedy potencjalnie skomplikowanych obliczeń. Zacznij od konsultacji z biurem przepisów budowlanych aby uzyskać lokalne wytyczne. Następnie, zgodnie z procedurą określoną na tych stronach – poświęc dużo czasu, aby zaplanować wszystko poprawnie. Pokażemy ci kroki prowadzące do zrobienia schodów na podwórku jako przykład.

Podstawowe anatomia schodów – z czego składają się schody?

Istnieją trzy główne składniki typowych schodów: podłużnice, stopnie i piony. Podłużnice, zwykle wycięte z 2 x 12, są nachylone względem płyty obsługującej inne komponenty i przenoszą ciężar ludzi chodzących na schodach. Są one zazwyczaj rozmieszczone 40 cm od środka. Przy ustalaniu szerokości schodów, należy pamiętać, że szersze oznacza lepsze. Szerokie schody są bardziej komfortowe i bezpieczniejsze do chodzenia, mówi nam ekspert wykonujący przebudowy – Mariusz Mucha z Mucha Schody Sp. z o.o. Rzadko buduję się węższe niż 1,2 metra. Szerokie są dobre i są preferowane przez większość ludzi.
Stopnie tworzą górną powierzchnię każdego etapu,
piony nośne są zamontowane bezpośrednio pod przednią krawędzią każdej stopnia. Niektóre schody nie mają pionów, ale to błąd, według wielu budowniczych. Piony chronią odsłoniętą część z karbowaną podłużnice od pogody. Bez pionów, podłużnice pękną lub podzielią się dużo wcześniej.

Obliczanie wymiarów

Pierwszym krokiem w budowaniu schodów na podest jest znalezienie całkowitej wysokości lub całkowitej wysokość pionu schodów, który musi zostać pokryty. Połóż prostą deskę na wierzchu talii, przedłużyć od krawędzi, a następnie zmierz z miejsca wyładunku. Powiedzmy, że całkowity wzrost to metr. Następnym zadaniem jest znalezienie pionu dla każdym kroku. Podziel metr 15 centymetrów. (Typowa wysokość kroku). Zaokrąglij otrzymany wynik w dół, aby uzyskać około 7. W ten spoób wiesz już, że będziesz potrzebował siedem pionów o wysokości około 15 centymetrów.

Możesz wykorzystać te informacje do znalezienia całkowitego długości schodów (stopni) – lub jak bardzo odległość pozioma różni się od pionowej. Pomnóż liczbę kroków przez piony lub poziomą głębokość każdego kroku. Optymalny przebieg każdego etapu jest nie mniejsza niż 10 cm.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.