Firmy budowlane

Jak założyć trawnik

120

Każdy posiadacz ogródka czy działki na pewno marzy o posiadaniu pięknego, zdrowego trawnika. Gdy wybudujemy nasz dom, albo altankę, wokół naszego budynku czegoś nam brakuje – kojącej zieleni. Okazuje się, że można ją uzyskać bez konieczności wzywania ogrodnika, a jedynie z odrobiną samozaparcia i cierpliwości. Jest to wieloetapowy proces, jednak piękny trawnik na pewno wynagrodzi całą pracę włożoną w jego tworzenie. Od czego trzeba zacząć?

Sprzątanie

Cały proces zakładania trawnika koniecznie trzeba rozpocząć sprzątaniem. Z terenu przeznaczonego na nasz przyszły trawnik należy usunąć wszelkie zbędne elementy, śmieci, które pozostały po remoncie lub budowie oraz kamienie, korzenie drzew i tym podobne.

Przekopywanie ziemi

Gdy nasz trawnik ma być niewielki, z powodzeniem do przekopywania można użyć szpadla. Jednak gdy marzy nam się większy zielony teren, warto to zrobić glebogryzarką, by cały proces przekopywania był szybszy i mniej męczący. Po przekopaniu chwytamy za widły i dokładnie, metr za metrem, pozbywamy się wszelkich napotkanych roślin wraz z ich ukorzenieniem, aby uniknąć ich odrośnięcia. Po gruntownym oczyszczaniu warto poczekać tydzień-dwa, by ewentualne pozostałości chwastów odrosły i by można było je usunąć.

trawnik w ogrodzie

Przygotowanie terenu

Teren powinien być wyrównany, jednak niekoniecznie płaski – może tworzyć wzniesienie, jednak bardzo istotne jest by miał dokładnie wyrównaną powierzchnię, inaczej trawnik nie będzie tworzył jednolitej połaci. Gdy na terenie pojawiają się duże nierówności, należy wykopać próchniczą glebę, złożyć ją w pryzmy, splantować nasz teren, a ewentualne niechciane obniżenia zasypać ziemią pobraną z innych miejsc, po czym ją zagęścić i przysypać urodzajną ziemią.

Nawożenie gleby

Przeznaczając dany fragment gleby na trawnik, koniecznie trzeba pamiętać o sprawdzeniu jej odczynu kwasowości. Powinien on wynosić między 5,5 a 6,5 pH, czyli powinien być delikatnie kwaśny. Kiedy jednak ziemia jest zbyt kwaśna to porasta mchem, który jest uciążliwy do usunięcia.

Po zbadaniu gleby kwasomierzem (do nabycia w praktycznie wszystkich sklepach ogrodniczych) trzeba ją zwapnować, na przykład dolomitem, wymieszać z ziemią i pozostawić w spokoju na dwa-trzy tygodnie. Gdy uzyskamy pożądany odczyn kwasowości podłoża, wzbogacamy je kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Nawóz chemiczny najlepiej dawkować jest w dwóch porcjach: najpierw około dwóch kilo na każde sto metrów kwadratowych, po czym przekopać glebę na głębokość mniej więcej trzydziestu centymetrów, a po niedługim czasie rozgrabić kilogram nawozu.

Wyrównanie terenu

Przygotowaną w powyższy sposób glebę trzeba wyrównać, a następnie przejechać walcem o ciężarze powyżej osiemdziesięciu kilogramów. Aby ziemia dobrze się rozmieściła i ładnie osiadła, warto ją w ciągu tygodnia, dwóch, parokrotnie podlać wodą. Po tym czasie, ziemię można ostatecznie wyrównać i zasiać trawę. Jeśli jednak nie masz czasu, aby samodzielnie wykonać te wszystkie czynności, a zależy Ci na pięknym trawniku to warto zwrócić się o pomoc do sprawdzonej firmy, która zajmuje się zakładaniem trawników. Naszym faworytem jest firma ogrodnicza Verano.

 

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.