fotowoltaik
Sprzęty i Materiały Budowlane

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych?

0 123

Fotowoltaika  to dziedzina nauki związana z odnawialnymi źródłami energii. Ogniwa fotowoltaiczne to panele zbudowane z krzemowych płytek. Charakteryzują się one efektywną przemianą energii słonecznej na prąd elektryczny.

Dzięki tego rodzaju produktom możliwe jest więc wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zamieszczenie paneli fotowoltaicznych na dachach swoich domów. Co więcej, grono zainteresowanych tym rozwiązaniem cały czas rośnie. Na popularność fotowoltaiki wpływa nie tylko możliwość obniżenia rachunków lub całkowitego zrezygnowana z klasycznego dostawcy prądu, ale również chęć dbania o środowisko naturalne.

Jak wygląda montaż takich paneli?

By zrozumieć na czym polega montaż paneli fotowoltaicznych, najpierw należy rozróżnić ich główne elementy instalacji. Te dzielą się bowiem na panele i inwerter.

Panele produkują prąd stały. Z kolei drugi element instalacji, a więc inwerter, przetwarza go na prąd zmienny, czyli taki, z którego wszyscy korzystamy każdego dnia. Cała reszta to rzecz jasna stelaże, zabezpieczenia i przewody.  W sytuacji, gdy z energii chcielibyśmy korzystać uniezależniając się całkowicie od sieci, potrzebny nam będzie też akumulator.

dach z panelami fotowoltaicznymi

Montaż i konfiguracja instalacji są możliwe do wykonania na praktycznie wszystkich rodzajach dachów. Jeśli nasz dach pokryty jest poszyciem z eternitu azbestowego, nic nie szkodzi. I na tego typu powierzchniach da się bowiem zamontować nowoczesne rozwiązania. Samym montażem zająć musi się jednak wyspecjalizowana w branży firma. Ważna jest tu bowiem orientacja paneli, a konkretnie ich ustawienie względem kierunków geograficznych – południowe lub wschodnio-zachodnie. Nie  bez znaczenia pozostaje również kąt nachylenia. Prawidłowy powinien mieścić się między 5, a 35 stopniami. Gdy dach naszego domu jest prosty, firma zadba o profile podnoszące – tak, by wszystkie potrzebne parametry zostały na pewno zachowane.

Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu dach to nie jedyne miejsce, w którym można montować panele fotowoltaiczne. Instalowane są one również na gruncie. Wtedy potrzebne są jednak odpowiednie stelaże, które mocuje się do podłoża.

Zalety paneli fotowoltaicznych

Zalety paneli fotowoltaicznych podzielić można według trzech zasadniczych kwestii. Po pierwsze są to kwestie finansowe, po drugie względy ekologiczne i wreszcie po trzecie – zalety odnoszące się do nowoczesnych technologii.

Takie panele dzięki słońcu wytwarzają dla nas darmowy prąd. To powoduje, że nasze rachunki za energię znacząco się obniżają. Co więcej od tego roku instalację odliczyć można od podatku. Znacznie podnosi ona również wartość nieruchomości, gdybyśmy w planach mieli jej sprzedaż. Energia słoneczna jest odnawialna, a to oznacza, że nigdy nie może jej zabraknąć. Stanowi również źródło energii wolne od zanieczyszczeń i poddające się recyklingowi. Poza tym technologia ta cały czas się rozwija, a to sprawia, że staje się coraz bardziej odporna na niesprzyjające warunki pogodowe i atmosferyczne – wiatr, burze, grad i śnieg. Na szczególną uwagę zasługuje także jej estetyka. Wykonanie zawsze jest tu bowiem na jak najwyższym poziomie.
Ci, którzy szukają rozwiązań bezawaryjnych, na pewno docenią też wysoką odporność na uszkodzenia. Łatwy, szybki i niewymagający pozwolenia na budowę montaż, to również niezaprzeczalna zaleta.

Komu poleca się panele fotowoltaiczne i kto je zakłada?

Tego rodzaju panele polecane są w zasadzie wszystkim. Swoją rolę pełnić mogą bowiem zarówno w gospodarstwie domowym, gospodarstwie rolnym, jak i w małej firmie czy w dużym przedsiębiorstwie.
Montuje się je wszędzie tam, gdzie zażyczy sobie klient. Innex – firma, która montuje panele fotowoltaiczne we Wrocławiu, przypomina, że zanim się to jednak stanie, należy określić konkretne oczekiwania dotyczące instalacji.

Każda instalacja montowana przez firmę  jest  inna, a zgłaszający się klienci są traktowani indywidualnie. Ostateczna cena całej instalacji zależy bowiem od poszycia dachu, kąta nachylenia, podzespołów i wielu innych elementów, które trzeba wziąć pod uwagę. Kontakt ze specjalistą rozjaśni sytuacje i da odpowiedzi na wszystkie pytania w tym zakresie.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):