Sprzęty i Materiały Budowlane

Jak wybrać odpowiednie rusztowanie i gdzie je dostać?

0 270

Rusztowanie jest obowiązkowym elementem każdego placu budowy. Jego obecność zapewnia pracownikom bezpieczeństwo i wygodę, co przekłada się na efekt końcowy.

W znacznej większości przypadków, obecność rusztowania jest obowiązkowa na placu budowy. Pracownicy mogą dzięki niemu wykonywać wiele czynność na wysokościach. Nawet w przypadku parterowych domów montuje się rusztowanie, by ułatwić pracę. Budowanie, malowanie, tynkowanie czy przebudowa, to tylko niektóre z prac, jakie wykonuje się za pomocą rusztowań.

Proces budowy jest odpowiedzialnym zadaniem, które spada na barki kierownika budowy. Jego rolą jest wybór ekipy budowlanej, sprzętów oraz materiałów, wśród których znajdują się rusztowania.

Bezpieczna praca na rusztowaniu

Warto wspomnieć o tym, że rolą rusztowań jest nie tylko umożliwienie wykonywania wielu prac. Kluczową rolą w ich eksploatacji jest przestrzeganie zasad BHP. Jednak aby móc rozpocząć prace na rusztowaniach, należy je najpierw odebrać. Jest to zadanie dla kierownika budowy i wiąże się z pewnymi wytycznymi. Rusztowania muszą gwarantować stabilność i komfort wykonywania prac budowlanych.

Wybór odpowiedniego rusztowania oraz jego montaż, to bardzo ważne sprawy. Mimo tego, iż rusztowanie używane jest tylko przez pewien czas, nie można bagatelizować jego roli. Wszelkie wypadki w miejscu pracy (nawet ze skutkiem śmiertelnym) w budownictwie zdarzają się w większości przy pracach na wysokościach. W wielu przypadkach wcale nie wiąże się to z nieuwagą pracowników. Wadliwe rusztowanie może przyczynić się do wypadków i urazów. To w konsekwencji opóźnia prace i wiąże się z konsekwencjami dla firmy budowlanej lub tej, która montowała rusztowanie.

Dobór rusztowania

Wybór odpowiedniego rusztowania jest kluczem do szybkiego i bezpiecznego przeprowadzenia prac budowlanych. Dziś, dzięki rozwojowi branży budowlanej, możemy liczyć na coraz lepsze rozwiązania. Rusztowania występują w wielu wariantach – dzięki temu, można dobrać odpowiedni typ rusztowania do placu budowy oraz specyfiki prac.

Kto może wykonać takie rusztowania? – Biorąc pod uwagę zwiększone zapotrzebowanie na usługi budowlane, firmy budowlane oferują coraz lepszą jakość swoich usług. Rusztowanie jest podstawą na każdym placu budowy. W przypadku większych inwestycji, za większość prac odpowiada kierownik budowy, w tym za wybór ekipy budowlanej. Oprócz tego, to kierownik kontaktuje się z odpowiednią firmą w celu zamontowania rusztowań.

Produkcją i montażem rusztowań zajmuje się jedna ekipa. Na każdym placu budowy należy zapewnić maksymalnie najwyższe bezpieczeństwo. Firma, którą wynajmiemy do montażu, musi być zaufana i sprawdzona. Warto jest skorzystać z usług doświadczonych specjalistów. Wszelkie elementy, które wchodzą w skład rusztowania są dowożone bezpośrednio na plac budowy. Montaż rusztowania zapewnia nie tylko bezpieczną pracę, ale zapewnia pracownikom swobodne poruszanie się w pionie i poziomie. Dodatkowo, rusztowanie jest montowane w sposób, który pozwala wykorzystywać je przez wiele tygodni czy nawet miesięcy.

Z racji tego, iż rusztowanie jest rozwiązaniem tymczasowym, istnieje możliwość wynajęcia go. Wynajem rusztowań jest oszczędnym sposobem na zapewnienie pracownikom budowlanym bezpieczeństwa. Poza tym, po skończonych pracach, po demontażu, ta sama firma zabiera elementy konstrukcji. Możliwość wynajęcia rusztowania jest coraz częściej doceniana i wykorzystywana, nie tylko w przypadku budowy domów jednorodzinnych, ale i przy większych inwestycjach.

Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistami z firmy KBS Construction. Firm oferuje montaż rusztowań oraz ich wynajem.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):