rysunek architektoniczny
Budowa domu

Instalacje w Twoim domu – o czym należy pamiętać budując dom jednorodzinny?

0 89

Budowa domu to temat, który potrafi spędzić sen z powiek wielu osobom podejmującym się tak trudnego zadania. Aby nieco ułatwić cały proces budowy warto pamiętać o instalacjach w jakie powinien zostać wyposażony każdy dom jednorodzinny.

Jakie instalacje należy uwzględnić?

Podczas budowy domu jednorodzinnego należy uwzględnić montaż instalacji, do których zalicza się:

  • instalację elektryczną,
  • instalację gazową,
  • instalację wodno-kanalizacyjną,
  • instalację centralnego ogrzewania.

Aby zapewnić bezproblemowe funkcjonowanie domu jednorodzinnego należy dopełnić wszystkich formalności związanych z uzyskaniem pozwoleń oraz podłączeń instalacji. W przypadku instalacji elektrycznej należy uzyskać pozwolenie oraz podpisać umowę z dostawcą prądu, który umożliwi podłączenie się do głównej sieci energetycznej w celu rozprowadzenia energii elektrycznej po całym budynku domu jednorodzinnego.

Odnosząc się do instalacji wodno-kanalizacyjnej warto nadmienić, że powinien zająć się tym profesjonalista, aby zapewnić odpowiedni dopływ oraz odpływ wody w budynku. Jeżeli istnieje możliwość dom jednorodzinny zostaje podłączony do ogólnodostępnej miejskiej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jeżeli nie ma takiej możliwości budynek musi posiadać własne źródło dostępu do wody np. studnie z pompą oraz instalację umożliwiającą gromadzenie i oczyszczanie budynku z odpadów wodnych.

instalacja elektryczna

Aby zapewnić odpowiednią temperaturę w budynku należy zadbać o zamontowane instalacji centralnego ogrzewania, które może wykorzystywać piece gazowe, tradycyjne na opał bądź elektryczne. Pamiętać należy, że istotna w tym przypadku jest izolacja budynku, aby zapotrzebowanie na ciepło oraz jego utrata była jak najmniejsza w okresach zimowych. Pozwala to ograniczyć koszty ogrzewania.

Jeśli chodzi o instalację gazową warto nadmienić, że nie zawsze istnieje możliwość podłączenia tego typu instalacji. W przypadku zbyt dużych odległości od przewodów gazowych w danej miejscowości nie ma możliwości zastosowania instalacji gazowych – wtedy zamiennie stosuje się urządzenia oraz rozwiązania, które opierają się na wykorzystaniu energii elektrycznej.

Jakie pozwolenia należy uzyskać odnosząc się do montażu instalacji w budynku?

Aby działać zgodnie z prawem należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju pozwolenia na budową oraz montaż instalacji muszą zostać dopełnione. Tyczy się to przede wszystkim montażu oraz instalacji elektrycznych i gazowych, które wymagają specjalnych pozwoleń oraz odpowiednich projektów uwzględnionych w projekcie budowlanym budynku. Należy pamiętać, że wszystkie tego typu operacje należy zgłaszać do odpowiednich urzędów oraz dbać aby podłączenie instalacji było zgodne z obowiązującym prawem. W przypadku montażu np. instalacji klimatyzacyjnej w budynku jednorodzinnym nie trzeba starać się o pozwolenia ani zgłaszać faktu montażu w żadnym urzędzie. Jest to jeden z nielicznych wyjątków, na który pozwala prawo.

elektryk

Jakie zalety niesie ze sobą prawidłowy montaż instalacji?

Istotne jest aby wszystkie instalacje począwszy od elektrycznych a kończąc na klimatyzacjach wykonywane były zgodnie z profesjonalnym projektem budowy i montażu tak, aby mogły bezawaryjnie służyć przez wiele lat. Kolejnym aspektem prawidłowego montażu jest bezpieczeństwo przyszłych domowników. Ważne jest aby instalacja gazowa była w stu procentach szczelna bądź w przypadku instalacji elektrycznej była odpowiednio zabezpieczona, aby nie dochodziło do przepięć, które mogłyby doprowadzić nawet do pożaru. Głównym powodem, dla którego prawo budowlane wymaga wszelkiego rodzaju pozwoleń związanych z podłączeniem instalacji w budynkach jednorodzinnych jest bezpieczeństwo, które stawiane jest na pierwszym miejscu. Warto też pamiętać, że idealnie zbudowany dom z prawidłowo wykonanymi instalacjami to gwarancja trwałości, bezpieczeństwa i spokoju użytkowania na wiele lat bez konieczności remontu.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):