Lato w pełni, ale niektórzy już martwią się, czym ogrzeją domy, kiedy upały przeminą i zacznie się robić coraz chłodniej. Warto – póki na zewnątrz jest ciepło – pomyśleć o konserwacji lub wymianie instalacji co.
Wymiana – ale po co?
Tak z pewnością zareaguje niejedna osoba słysząc hasło: instalacja gazowa do wymiany. Cóż, nie ma co ukrywać, że jest to kosztowne przedsięwzięcie, ale czy nie warto potraktować to jako rentowną inwestycję na przyszłość? Nowa, sprawna i poprawnie zamontowana instalacja będzie wydajniejsza, a więc mniejszą ilością paliwa ogrzeje dom, przy równoczesnym zmniejszeniu ucieczki ciepła w skutek nieszczelności.
Rodzaje kotłów
Najpopularniejsze systemy grzewcze zasilane są wodą, którą ogrzewa kocioł olejowy, gazowy lub na paliwo stałe. Kotły mogą być niskotemperaturowe (przepuszczają wówczas do rur wodę nagrzaną do ok. 50 stopni Celsjusza) lub wysokotemperaturowe (ogrzewające wodę do ok 90 stopni). Kotły wysokotemperaturowe i cała instalacja – a więc rury, którymi doprowadzana jest woda do grzejników – muszą być wykonane z lepszej jakości materiałów, żeby wytrzymać większe temperatury. Stąd też ich cena jest wyższa niż w przypadku kotłów niskotemperaturowych.
Woda doprowadzana jest do kaloryferów zazwyczaj na dwa sposoby: instalacja grawitacyjna to taka, w której woda ciepła (lżejsza) płynie w górę grzejnika, a dołem zimna (cięższa) woda spływa z powrotem do kotła. W większości domów stosuje się jednak układy pompowe, w których – jak nazwa wskazuje – praca pompy wymusza obieg wody.
Olej, gaz płynny czy paliwo?
Kotły olejowe są dobrym rozwiązaniem, jeśli nie możemy zapewnić stałego dostępu do sieci gazowej. Dostępne na rynku są kotły olejowe żeliwne lub żeliwno-stalowe, zapewniające ochronę przed spadkiem temperatury wody w kotle, np. na skutek zmieniających się warunków pogodowych.
Kotły na gaz cechuje spora wydajność – można z powodzeniem używać ich w domach wielorodzinnych. Ich wadą jest uzależnienie od sieci gazowej. Kotły na paliwo stałe to, mówiąc kolokwialnie, piece – są to kotły ogrzewające mieszkania lub domy przez opalanie w nich drewna, węgla, miału węglowego…
Montaż
Jeśli z bogatej oferty firm wybierzesz konkretny rodzaj kotła, a potem model pieca, poświęć chwilę czasu na znalezienie fachowca, który zamontuje całą instalację „raz, a dobrze” – wykonanie poprawek na zamontowanej już instalacji jest trudne i kosztowne, bo często rury biegną w ścianach czy pod podłogą – wówczas dla jednej naprawy trzeba by wykonać mały remont… Niektóre serwisy nie udzielają gwarancji, jeśli klient nie skorzysta z pomocy poleconego montera. Jest to rozwiązanie o tyle dobre, że mamy wtedy pewność, że urządzenie zainstalowano zgodnie z wymogami producenta – tak, żeby mogło ogrzewać nasz dom długo i efektywnie.
Autor artykułu - 
RedakcjaOpisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.