Aktualności

Ile zarabia geodeta?

0 150

Ile zarabia geodeta?

Geodeci są specjalistami, których praca jest niezbędna podczas stawiania budynków, dróg i autostrad. Ich praca polega przede wszystkim na dokładnym mierzeniu działek i gruntów, a także na pracy przy tworzeniu map, sporządzaniu dokumentacji, dzięki którym możliwe będzie systematyzowanie informacji i określanie właścicieli konkretnych działek. Geodeci prowadzą również ewidencję gruntów, opisy rzeźby terenu czy bogactw mineralnych. Praca w geodezji jest bardzo różnorodna i każda osoba, która skończyła studia w tym kierunku może znaleźć idealną specjalizację, która będzie łączyła najbardziej interesujące aspekty.

 

Jak zostać geodetą?

Chcąc pracować w zawodzie jako geodeta konieczne jest zdobycie odpowiednich umiejętności, które będą uprawniały i przygotowywały do wykonywania tego zawodu. Klasyfikacje niezbędne do pracy w geodezji są ujęte w rozporządzeniu i wydawane są przez głównego geodetę kraju, a po ich otrzymaniu uzyskuje się pełne prawo do wykonywania tego zawodu. W rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 31 stycznia 2014 roku w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii określone są zakresy uprawnienia zawodowego, w których skład wchodzą geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne, rozgraniczanie i podziały nieruchomości oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych, geodezyjne pomiary podstawowe, geodezyjna obsługa inwestycji, geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych, redakcja mapy oraz fotogrametria i teledetekcja.

geodeci

Ile można zarobić w zawodzie?

Wysokość zarobków geodety może się różnić w zależności od regionów w Polsce, a także doświadczenia danej osoby. Średnia pensja wynosi 2100 zł netto, 25% osób wykonujących ten zawód zarabia poniżej 1700 zł netto, a z kolei 25% geodetów zarabia powyżej 2700 zł netto. Najwięcej zarabiają geodeci, którzy pracują w województwie mazowieckim, pomorskim oraz dolnośląskim. Najmniej będą zarabiały osoby, które podjęły się pracy w województwie kujawsko-pomorskim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim czy opolskim. Porównując poszczególne stolice województw najwięcej zarabiają osoby pracujące w Warszawie, Gdyni oraz w Gdańsku i Koszalinie. Warto jednak zauważyć, że sytuacja na rynku pracy dla geodetów może okazać się niezbyt pozytywna. Bardzo często geodeci obejmują stanowiska urzędnicze przez wiele lat dlatego osoby młode nie mają możliwości wejścia na ich miejsce. Warto również zauważyć, że studia te kończy obecnie bardzo wiele osób dlatego wysoka konkurencja również może utrudnić znalezieniem satysfakcjonującego zatrudnienia. Jeśli jednak osoba, która pragnie pracować jako geodeta posiada rozległą wiedzę, doświadczenie oraz podstawowe umiejętności miękkie takie jak dobra organizacja pracy w zespole, cierpliwość czy dokładność, może ona liczyć na to, że znajdzie satysfakcjonujące zatrudnienie. Geodeci są często poszukiwani do pracy w większych firmach, które kompleksowo zajmują się obsługa klienta w aspekcie prac związanych z geodezją.

Usług geodezyjne w Ełku oferuje firma GEOTIM

 

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):