Nasze wskazówki

Gdzie trafiają surowce wtórne oddane na złomowisko?

0 146

Skupy złomu to miejsca, do których można przynieść niepotrzebne odpady, a konkretnej różne surowce wtórne, w tym metale kolorowe. To dobre rozwiązanie dla środowiska, ponieważ niepotrzebne przedmioty nie zaśmiecają mieszkań ani wspólnego terenu (np. lasów), a dodatkowo większość z nich poddawana jest recyklingowi.

Jak działa skup złomu?

Podstawowym działaniem skupów złomów jest to, aby ograniczyć ilość odpadów. Wszystkie skupy złomu mają własne cenniki, wedle których wypłacają swoim klientom pieniądze za przyniesiony złom. Surowce wtórne zostają zważone i na podstawie ich wagi dochodzi do transakcji. Zwykle klienci gromadzą przedmioty na sprzedaż, aby otrzymać jednorazowo większą kwotę. Każdy surowiec ma z góry określoną cenę. Skupy przyjmują różne produkty, są to m.in. miedź, aluminium, mosiądz, ołów, cynk, stal oraz wiele innych. Złomowiska najczęściej posiadają odpowiednie maszyny, które pozwalają im na obróbkę otrzymanych przedmiotów, mowa tu np. o krajalnicach do metalu.

Niektóre przedsiębiorstwa oferują swoim klientom możliwość bezpośredniego odbioru odpadów. Zdarza się to zwykle wtedy, gdy klient zapowiada, że ma dużo złomu, ale nie ma możliwości, aby go przewieźć.

Skup złomu z otrzymanymi surowcami wtórnymi może zrobić kilka rzeczy, o czym piszemy poniżej.

Co się dzieje z surowcami wtórnymi po oddaniu na skup?

Ludzie oddają odpady na złomowisko i zwykle nie zastanawiają się, co się dzieje z pozostawionymi przez nich przedmiotami. Droga oddanych surowców wtórnych może wyglądać różnie.

Zwykle wszystko zaczyna się od segregacji, a także, jeśli to możliwe, od rozłożenia na części otrzymanych przedmiotów. To bardzo ważne, ponieważ jeden produkt może skrywać w sobie elementy, które będą mogły zostać poddane recyklingowi, a nie zutylizowane. Taka segregacja umożliwia też oddzielenie części wykonanych z różnych surowców, a każdy materiał jest inaczej przetwarzany. Zanim dojdzie do przetworzenia konkretnych elementów konieczne jest ich oczyszczenie. To ważne, aby metale nie posiadały na sobie smarów, które mogłyby wydzielać szkodliwe substancje.

Do sortowania, czyli oddzielenia metali od pozostałych odpadów, wykorzystuje się specjalne maszyny, wyposażone w odpowiednie czujniki i magnesy. Kolejnym etapem jest rozdrobnienie surowców, aby łatwiej było poddać je dalszej obróbce. Po tym procesie następuje topienie metali w piecu oraz oczyszczenie poprzez elektrolizę. Na samym końcu przychodzi kolej na chłodzenie i zestalenie, czyli uformowanie otrzymanej postaci w pożądane kształty. Proces recyklingu, czyli ponownego wykorzystania surowca, nie jest jednak zawsze możliwy. Zdarzają sytuacje, w których po prostu surowce wtórne można tylko zutylizować. Utylizacja odbywa się zawsze w odpowiednich warunkach, tak aby nie stanowiła zagrożenia i nie wytwarzała zanieczyszczeń.

Jakie firmy najczęściej odkupują surowce wtórne ze skupu?

Nie każdy skup posiada warunki, aby utylizować otrzymane surowce wtórne. Wtedy w takich przypadkach działalność złomowiska w dużej mierze opiera się na handlu. Po odkupienie metali i innych odpadów od klienta, otrzymane przedmioty są sprzedawane firmą, które specjalizują się w recyklingu.

Surowce wtórne są również odkupowane przez firmy specjalizujące się w produkcji elementów metalowych, ale nie tylko. Przetworzone metale mogą posłużyć do stworzenia nowych urządzeń AGD czy nawet biżuterii. To znakomite rozwiązanie, ponieważ wykorzystuje się już funkcjonujący przedmiot i nie trzeba produkować nowego metalu.

Powody, dla których warto oddawać odpady na skup surowców wtórnych we Wrocławiu

Obecnie skupy surowców wtórnych we Wrocławiu kojarzone są bardzo pozytywnie. Są miejscem, w które można oddać niepotrzebne już przedmioty. Recykling to jedno z ważniejszych założeń skupów. Umożliwia on ograniczenie wydobywania kolejnych złóż i zmniejszenie ilości produkowanych odpadów. Nawet jeśli oddany surowiec nie może zostać ponownie wykorzystany, to zostanie przez skup odpowiednio zutylizowany, a dzięki temu nie będzie zagrażać środowisku.

Innym powodem, który na pewno przekona co niektórych, jest szansa zarobkowa. Poszukiwanie zbędnych surowców wtórnych w swoich garażach, piwnicach i strychach daje szansę na dorobienie się kilku złotych. Warto więc rozglądać się za niepotrzebnymi surowcami wtórnymi, nawet podczas spacerów. To korzyść dla środowiska oraz dla zawartości portfela! 😊

Autor artykułu - 

Redaktor MK

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):