doniczki parapet
Dom i mieszkanie

Funkcje parapetów wewnętrznych

0 741

Powie to każdy ekspert budowlany – żaden profesjonalny montaż okna nie może się obejść bez instalacji parapetu zewnętrznego oraz wewnętrznego. Parapety wykonywane są z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, naturalnych lub mieszanek. Dobór odpowiedniego z nich zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz wymagań względem właściwości materiału. Oprócz tego, że parapet to najczęstsza lokalizacja posiadanych przez nas roślin doniczkowych oraz ulubione legowisko dla kota, pełni on również kilka innych, ważnych funkcji.

Jakie są funkcje parapetu wewnętrznego?

 

·         Zabezpieczenie wnęki okiennej przed uszkodzeniami

Dobrze założony parapet wewnętrzny, wraz z zewnętrznym chroni ścianę pod oknem przed wilgocią oraz brudem, jakie gromadzą się w niepożądanych miejscach wraz z upływem czasu. A jak wiadomo, łatwiej jest wyczyścić brud osadzony na parapecie, niż w trudno dostępnych zakamarkach pod oknem.

·         Funkcja dekoracyjna

Ta cecha jest najbardziej dostrzegana przez klientów. Z uwagi na to, że na rynku dostępne są parapety wykonane z różnych materiałów oraz dostępne są w wielu kolorach i wzorach, nietrudno jest wykorzystać parapet jako interesujący element wykończeniowy w trakcie procesu aranżacji wnętrza. Oczywiście na parapecie często stawiane są kwiatki i nic w tym dziwnego, gdyż dla wielu roślin jest to najdogodniejsze miejsce do rozwoju.

·         Odpowiednie kierowanie ciepłem z grzejnika

Najlepsze miejsce na zamontowanie grzejnika to właśnie umieszczenie go pod parapetem. Jest tak dlatego, że wszelkiego rodzaju okna mają trzykrotnie większą przepuszczalność ciepła, a to oznacza, że w tym miejscu zachodzi zjawisko konwekcji termicznej. W najprostszych słowach mamy do czynienia z mieszającymi się prądami powietrza napływającego z zewnątrz oraz powierza już znajdującego się w pomieszczeniu. Zachodzi zjawisko lepszej cyrkulacji powietrza, a to oznacza, że zamontowanie kaloryfera pod parapetem gwarantuje najbardziej efektywne wykorzystanie wytworzonego ciepła.

·         Ochrona grzejnika przed kurzem

Wydaje się to być oczywiste- osiadający na sprzętach kurz powoduje spadek efektywności ich działania. Dodatkowo kurz „podpieczony” na grzejniku, a później rozprzestrzeniający się po pomieszczeniu to znaczny dyskomfort dla alergików. Dlatego, umieszczenie grzejników pod parapetem w znaczny sposób ogranicza ilość kurzu, jaki osadza się bezpośrednio na nim, podnosząc poziom higieny pomieszczenia.

parapety wewnętrzne

Szeroki wybór wzorów i materiałów oferuje firma Atos – parapety z Lublina.

Z czego najczęściej wykonywane są parapety?

 

·         Granit

Bardzo popularny materiał, wykorzystywany do produkcji parapetów. Jest bardzo trwały, odporny na działanie wody, nie wymaga szczególnej konserwacji. Może przybierać różne wzory i kolory, bardzo łatwy w pielęgnacji ze względu na gładką powierzchnię.

·         Konglomerat

Konglomerat to mieszanka kamienia naturalnego oraz żywicy, który jest chętnie wykorzystywany ze względu na możliwość nadania parapetom dowolnego, niepowtarzalnego kształtu, który może przypominać starannie zaprojektowaną formę, jak i odzwierciedlać naturalną powierzchnię.

·         Marmur

Odpowiednio zakonserwowany może nam posłużyć przez długie lata. Należy tu położyć nacisk na słowo „konserwacja”, gdyż bez niej na marmurowym parapecie plamę może pozostawić nawet woda. Na marmurowe parapety należy szczególnie uważać w procesie transportu oraz montażu, lecz oprócz tego, jeśli są odpowiednio pielęgnowane, posłużą nam przez długie lata.

Niektórzy rezygnują z parapetów wewnętrznych, uważając, że nie mają one praktycznego zastosowania. Jak się okazuje, nic bardziej mylnego. Powyższe informacje oraz wiele innych, jakie można znaleźć w dostępnych źródłach pokazują, jak praktyczne są wewnętrzne parapety, a mieszcząca się w Lublinie firma Atos udowadnia, że dobrze dobrany parapet może być nie tylko użyteczny, lecz również dodawać pomieszczeniu charakteru poprzez wyjątkowo elegancki wygląd.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):