Usługi budowlane
Budowa domu

Dwu oraz trzywarstwowe ściany w budownictwie

76

Dwu oraz trzywarstwowe ściany w budownictwie

  • są zbudowane z warstwy nośnej murowej oraz ocieplenia i warstwy wykańczającej, dom drewniany nie może być z nich budowany;
  • należy budować je z każdego materiału, który przenosi ciężar: betonu komórkowego, tradycyjnej ceramiki, ceramiki poryzowanej, keramzytobetonu, silikatów, betonu, żużlobetonu, prefabrykatów wielkopłytowych, a także gipsu;
  • o izolacyjności cieplnej decyduje grubość ocieplenia; wełny mineralnej lub styropianu;
  • mogą być cieńsze niż ściany jednowarstwowe – najmniejsza grubość ściany to 32 cm;
  • materiały są mniej kruche, a wszystkie ubytki powstałe podczas prac mechanicznych można uzupełnić zwykłą zaprawą;
  • ściany dwuwarstwowe przeważnie wymagają spoinowania poziomego i pionowego – wymaga to większego nakładu pracy i używa się więcej zaprawy;
  • ważniejsza jest dokładność i technika w układaniu izolacji niż budowaniu ścian. Dobrze ułożona ścina ocieplenia wyeliminuje ewentualne mostki termiczne powstałe przy budowie ścian;
  • fundamenty mogą być znacznie węższe niż pod ścianę jednowarstwową – oszczędzamy na surowcach i robociźnie;
  • łatwiej prawidłowo wykonać i ocieplić wieńce i nadproża ściany dwuwarstwowej – ich izolacja jest przedłużeniem izolacji ściany.

Jak wybierać usługi budowlane

Jednowarstwowe wznosi się najłatwiej

Ściany jednowarstwowe zrobione są na całej swojej grubości z jednego rodzaju elementów murowych, złączonych zaprawą murarską. Współczesne wymagania cieplne dotyczące ścian jednowarstwowych oznaczają współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych nie większy niż 0,5 W/m2K. Zmusza to konieczność stosowania do ich konstrukcji odpowiednich materiałów np.:

bloczków z betonu komórkowego lub gazobetonu, bloczków keramzytowych lub pustaków z ceramiki porowatej. Ściany jednowarstwowe wymagają mniejszych nakładów pracy niż dwu- i trójwarstwowe. Dzięki prostej budowie (jedna warstwa muru plus tynk) nie tylko łatwiej je wznieść, także ich odnawianie jest prostsze – renowacji poddawany jest zwykle tynk.

To najstarszy rodzaj ścian, który jednocześnie najbardziej się zmienił. Dawniej wznoszono je z kamieni, gliny, plastiku, cegły. Dziś, by sprostać rosnącym wymaganiom, wznosi się je jedynie z tworzyw o bardzo dobrych parametrach cieplnych, a jednocześnie wystarczająco odpornych (jak beton komórkowy, ciepła ceramika czy keramzytobeton).

Choć ściany jednowarstwowe muruje się tanio i szybko (dom pasywny nie może być z nich wykonany), ekipa murownicznych musi jednak mieć wiedzę na temat sposobu wykonania charakterystycznych rozwiązań konstrukcyjnych, na przykład nadproży czy wieńców. Z pewnością nie będzie energooszczędny dom ze ścianami zewnętrznymi jednowarstwowymi, chyba że będą wykonane z tak nietypowego materiału jak bloczki styropianowe (trudno powiedzieć, czy można je wtedy nazywać jednowarstwowymi, bowiem bloczki wypełnia się zbrojonym betonem).

Pamiętajmy, że jakiekolwiek budowanie domu nie mogłoby się odbyć bez szalunków.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.