Budowa i remont

Drewno do budowy okien drewnianych

65

Jakie okna wybrać – drewniane czy plastikowe?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, czy okna plastikowe są bardziej atrakcyjne od drewnianych, czy też znacznie bardziej prawdopodobna jest sytuacja odwrotna. Aby jednak mieć pewność, że dokonaliśmy właściwego wyboru, powinniśmy poznać wady i zalety tak jednego, jak i drugiego rodzaju okien. Dopiero zestawienie ich ze sobą przybliży nas do mądrej decyzji konsumenckiej.

W przypadku okien drewnianych na zainteresowanie zasługuje przede wszystkim typowy dla nich naturalny wygląd przyczyniający się do tego, że znakomicie prezentują się w niemal każdym pomieszczeniu. Klienci doceniają jednak również ich wytrzymałość, okna właściwie konserwowane mogą bowiem służyć nam nawet ponad dwadzieścia lat. Potencjalni nabywcy zwracają jednak uwagę także na dość wysoką cenę okien drewnianych, ich uwadze nie uchodzi zaś i to, że utrzymanie ich w idealnym stanie wymaga regularnych zabiegów konserwacyjnych. Warto zwrócić na to aby materiał na samodzielne wykonanie okien drewnianych pozyskiwać wyłącznie z tych miejsc, które sprzedają najwyższej jakości materiały drewniane.

Okna plastikowe cenione są przede wszystkim ze względu na swoją atrakcyjność cenową, nie bez znaczenia wydaje się zaś i to, że mówimy o rozwiązaniach, które, nieomal z roku na rok, zyskują na swojej atrakcyjności wizualnej. Warto zwrócić uwagę i na to, że są to okna niezwykle szczelne, choć to, co powszechnie bywa uważane za ich zaletę może być postrzegane także jako wada, przesadna szczelność jest bowiem w stanie utrudniać właściwą wymianę powietrza w pomieszczeniu. Wielu osobom do gustu przypada również to, że okna PVC nie wymagają czasochłonnej konserwacji i odświeżania, choć należy liczyć się z tym, że nie będą również tak wytrzymałe, jak okna drewniane.

Zalety okien drewnianych

Okna drewniane dzisiaj są coraz chętniej kupowane, wypierają już nawet powoli cieszące się dotychczas ogromną popularnością okna plastikowe. Ludzie dostrzegają zalety, jakie płyną ze stosowania naturalnych materiałów i nawet ich wyższa cena, nie zniechęca ich do zakupu. Nie bez znaczenia są tutaj oczywiście liczne zalety okien drewnianych. Takie okna przede wszystkim mają o wiele większe walory wizualne niż okna wykonane z plastiku. Drewno to bardziej elegancki i klasyczny materiał, takie okna są wyjątkowo piękne, rzecz jasna jeśli są odpowiednio wykonane i nadają domowi pewnego specyficznego charakteru, można by rzecz „starej klasyki”. Okna drewniane odznaczają się również bardzo dużą izolacją cieplną, to znaczy nie przepuszczają do wnętrza chłodnego powietrza. Dodatkowo ich naturalny charakter sam w sobie sprawia tzw. ciepłe wrażenie, jakie być może nie jest odczuwane fizycznie, jednak działa na podświadomość mieszkańców. Kolory okien drewnianych można dowolnie zmieniać i dopasowywać bez żadnych trudności do kolorów elewacji, ponieważ drewno można przemalować na każdy kolor, jaki według nas będzie odpowiedni.

Drewno odznacza się również niską rozszerzalnością cieplną, jaka pojawia się najczęściej w warunkach zmiennych temperatur. Jeśli okna drewniane są odpowiednio zabezpieczone i profesjonalnie oraz regularnie konserwowane ich trwałość jest o wiele większa niż okien plastikowych. Takimi oknami można się wówczas cieszyć nawet od pięćdziesięciu do osiemdziesięciu lat. Dzięki temu kwestia ich wyższej ceny traci na znaczeniu, ponieważ w ostatecznym rozrachunku ich zakup okazuje się być o wiele bardziej opłacalny i w konsekwencji również tańszy. Okna drewniane można swobodnie naprawiać, nawet jeśli już są zainstalowane i dodatkowo posiadają one o wiele lepszy wskaźnik infiltracji powietrza, dzięki czemu korzystnie wpływają na atmosferę pomieszczenia, w jakim są zamontowane.

Drewno dla okien drewnianych

Wady okien drewnianych

Wszystko ma swoje wady i zalety i tego trzeba mieć świadomość. Najlepiej jeśli przed zakupem jakiejkolwiek droższej rzeczy poznamy zarówno dobre strony, jak i złe tego produktu, by potem nie mieć żalu do siebie, że podjęło się złą decyzję i przez to straciło tak ważne dzisiaj pieniądze. Podobnie sytuacja przedstawia się również jeśli chodzi o decyzję kupowania okien drewnianych. W przeszłości największą popularnością cieszyły się okna plastikowe. Dzisiaj jednak ludzie coraz częściej decydują się na ich odpowiedniki wyprodukowane z drewna. Poza licznymi zaletami, mają one jednak również swoje wady. Pierwszą i jedną z najważniejszych jest fakt, że wymagają one umiejętnej i fachowej konserwacji, jaka musi być koniecznie wykonywana regularnie, ponieważ inaczej okna nie tylko tracą swoje walory wizualne, ale również coraz gorzej spełniają swoje zadania.

Nie każda osoba jest w stanie oraz nie każda osoba ma czas na wykonywanie takich prac samodzielnie, więc czasami jest konieczność zatrudnienia fachowca, co oczywiście generuje konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. Okna drewniane oczywiście są również o wiele droższe niż okna z plastiku, co dzisiaj, w czasach kiedy liczy się każda oszczędność, ma ogromne znaczenie. Drewno to materiał naturalny i jakkolwiek z tego powodu ma wiele zalet, to niestety, ale pod farbą może ukrywać się drewno, które posiada skazę, a wówczas okna nie będą już tak dobrze działały. Takie ryzyko trzeba mieć na uwadze, kiedy decyduje się na kupienie okien z drewna. Dodatkowo nigdy nie ma się pewności, czy drewno, z jakiego zostały wyprodukowane nasze okna było odpowiednio wysuszone. Jeśli nie, okna nie będą wytrzymałe. Drewno jest również bardziej narażone na mechaniczne uszkodzenia w czasie jego transportowania, jak też częściej zmienia swoje rozmiary pod wpływem temperatur, co w przypadku okien jest wysoce niewskazane.

Wybór: okna drewniane czy plastikowe?

Rynek dzisiaj pod każdym względem oferuje ludziom tak szeroki wybór, że bardzo trudne staje się podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu konkretnej rzeczy. Zawsze powstają wątpliwości, czy rzeczywiście podjęło się odpowiednią decyzję i czy będzie się z niej w przyszłości zadowolonym. Jest to szczególnie widoczne w przypadku kupowania takich produktów, jak okna, które nie dość, że są bardzo drogie i dla większości osób stanowią poważny wydatek, to jeszcze docelowo mają służyć wiele lat. Obecnie każda osoba, jaka ma w planach kupienie nowych okien staje przed bardzo trudnym wyborem, jakim jest zdecydowanie się na okna plastikowe lub okna drewniane.

Oba rodzaje mają swoje wady i zalety, więc rozstrzygnięcie co będzie lepsze jest naprawdę trudnym zadaniem, jeśli nawet nie niemożliwym. Okna plastikowe były pewnym krzykiem mody jeszcze kilka lat temu, ponieważ wówczas okna z drewna kojarzyły się przede wszystkim z byle jakim budownictwem okresu PRL-u, kiedy budowało się możliwie jak najszybciej i jak najtaniej. Ostateczna decyzja, jakie okna się wybiera to kwestia gustu, jednak okna drewniane mają o wiele więcej zalet. Przede wszystkim wyglądają bardziej atrakcyjnie, elegancko, niż okna z plastiku. Rzecz jasna, jeśli są odpowiednio wykonane. Zapewniają w pomieszczeniu najlepszy dla człowieka mikroklimat, ponieważ ich ramy przepuszczają odpowiednią ilość powietrza. Są o wiele bardziej szczelne niż okna plastikowe, jakie zawsze będą zimniejsze i niestety szybciej wypaczają się pod wpływem zmiennych temperatur niż okna drewniane. Zaletą plastiku jest jednak jego łatwe utrzymanie. Okna takie nie wymagają żadnej konserwacji, trzeba je tylko raz na jakiś czas umyć z brudu, jaki się na nich nagromadził, natomiast okna drewniane są o wiele bardziej wymagające pod tym względem i często takich prac nie jest się w stanie wykonać samodzielnie, szczególnie jeśli jest się pod tym względem laikiem.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.