mini zuraw
Aktualności

Do jakich prac budowlanych wykorzystuje się mini żurawie?

0 472

Mini żurawie wykorzystywane są coraz częściej do różnego rodzaju plac budowlanych prowadzonych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Jako bardziej kompaktowa i zwrotna wersja klasycznych żurawi budowlanych, mini dźwigi mogą zapewnić dostęp do większego udźwigu bez potrzeby zagospodarowania wydzielonej przestrzeni dla pracy dźwigu. Mini żurawie stosuje się także poza branżą budowlaną, np. w magazynach lub przy tworzeniu artystycznych ekspozycji wymagających ustawiania ciężkich i delikatnych elementów. Gdzie jeszcze mogą znaleźć zastosowanie mini dźwigi i dlaczego cieszą się rosnącą popularnością?

Kompaktowe i wydajne mini dźwigi

Mini żuraw to według specyfikacji UDT klasyczny żuraw samojezdny, który jednak dzięki swoim kompaktowym rozmiarom i zwartej budowie może pracować w warunkach, w których rozstawienie pełnowymiarowego dźwigu byłoby niemożliwe. Ustawione na podwoziu gąsienicowym lub kołowym mini żurawie są lżejsze i mniejsze, przez co z powodzeniem poruszają się po typowym terenie budowy ale i wewnątrz budynków, nie narażając podłóg na uszkodzenie z powodu obciążenia. Co ciekawe, kompaktowe rozmiary wcale nie przeszkadzają tu w poprawie wydajności pracy na budowie – mini żuraw może udźwignąć nawet do 10 ton, zależnie od modelu, być wykorzystany niemalże na każdym placu budowy, a coraz częściej znajduje zastosowanie także poza branżą budowlaną.

Mini dźwig na budowie – najważniejsze zalety

Wykorzystanie możliwości mini dźwigów na budowie ma sens, bo dostępne modele mogą pracować nie tylko w trybie stojącego dźwigu podnoszącego ciężar na zadaną wysokość, ale i przewożąc małe ładunki na pewną odległość. Ich zasięg, choć mniejszy niż pełnowymiarowych dźwigów nie utrudnia pracy – mini dźwig bez problemu podniesie ładunek na wysokość kilkunastu metrów, podając na wyższe kondygnacje budynku materiały budowlane, narzędzia, a także elementy montażowe w tym balustrady, okna, przeszklenia czy elementy kamienne. Korzystanie z dźwigu w przypadku większych ładunków koniecznych do wzniesienia na określoną wysokość jest praktyczne i rozwiązuje problem wydajności na budowie. Tam, gdzie trzeba zatrudnić kilka osób do bezpiecznego przeniesienia i zamontowania pewnych elementów wykończeniowych, z mini żurawiem liczbę niezbędnych pracowników można ograniczyć, oddelegowując tych wolnych do wykonywania innych prac.

Mini żurawie pracujące w trybie transportowym są szczególnym przykładem tego jak niski nacisk na podłoże może wywierać pozornie ciężka i tak niezbędna w pracy przy większych obciążeniach maszyna. Mini dźwigi mogą przemieszczać się po korytarzach budynków, klatkach schodowych, a nawet zmieścić w windzie czy pojedynczym otworze na drzwi. W przypadku takich wymiarów nie istnieje problem z zastosowaniem mini dźwigu nawet w małym, prywatnym domu czy ogrodzie. Co ważne, przestrzeń pracy mini żurawia jest równie niewielka, jak jego wymiary – składane ramię pozwala na podnoszenie większych ciężarów bez osiągania do tego odpowiednio dużej odległości potrzebnej na rozłożenie ramienia. Przy pracach wewnątrz budynków jest to niezwykle praktyczne.

zlozony mini zuraw

Przykład mini żurawia – na zdjęciu znajduje się model BG LIFT M250, dostępny w ofercie firmy Cranelift. Przedstawiony na fotografii mini żuraw posiada dodatkowe ramię, które zwiększa maksymalny zasięg niemal do 16 metrów.

Do jakich prac budowlanych wykorzystuje się mini żurawie?

Mini dźwigi, dzięki swojej kompaktowej konstrukcji mogą pracować sprawnie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, na placach budowy ale i poza nimi. Doskonale sprawdzą się podczas wykonywania prac montażowych i konserwacyjnych jeszcze na etapie budowy, ale i po jej zakończeniu – mini żurawie często wykorzystuje się m.in. przy instalacjach oświetlenia ulicznego, wystawach oraz w obiektach handlowych, gdzie konieczne jest ustawienie elementów dekoracyjnych lub wystawowych w sposób bezpieczny i sprawny.

Mini żurawie bardzo często pracują w halach zakładów produkcyjnych, w muzeach, halach przemysłowych, branży motoryzacyjnej, magazynach. Jeśli potrzebny jest udźwig większy, niż są w stanie zapewnić sami pracownicy, wykorzystanie mini dźwigu będzie najrozsądniejszym, najbardziej wydajnym i ekologicznym rozwiązaniem. Maszyny mogą być zasilane silnikiem spalinowym, ale i elektrycznym lub hybrydowym, co całkowicie likwiduje problem bezpiecznego wykorzystania ich wewnątrz.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):