osiedle domków jednorodzinnych
Budowa i remont

Dlaczego projekt osiedla jest bardziej opłacalny dla dewelopera?

0 80

Deweloperzy to osoby, które podjęły decyzję o inwestycji w nieruchomości poprzez np. budowę osiedli mieszkaniowych. Zazwyczaj tego typu osiedla kojarzą się z dużymi blokami, które bardzo często można zobaczyć w wielu miastach w Polsce i nie tylko.

Osiedla jednak to nie tylko ujednolicone zespoły bloków, w których znajduje się wiele różnych mieszkań, ale także różnego rodzaju inne zabudowy. Sam proces projektowania i budowy osiedli to więc dość skomplikowane zadanie, które wymaga odpowiedniego planowania i spełnienia wszelkich formalności i warunków. Warto więc wiedzieć, jakie mogą być projekty osiedli, czym się one charakteryzują i dlaczego projekty osiedla są opłacalne dla deweloperów?

Projektowanie osiedli mieszkaniowych

Projektowane osiedla mieszkaniowego to nie łatwe zadanie, ponieważ oprócz tego, że należy pamiętać o poszczególnych budynkach, to bardzo ważne jest także ich rozmieszczenie oraz cała infrastruktura, która im towarzyszy. Aby osiedle było funkcjonalne, bezpieczne i cenione przez mieszkańców, musi działać jak jeden organizm. Z tego względu projektowanie osiedli to proces, który wymaga odpowiedniego doświadczenia i podejmowania wielu istotnych decyzji. Oczywiście proces projektowania osiedla będzie też zależał w dużym stopniu od rodzaju zabudowy, jaka będzie na nim występowała. Tutaj do wyboru jest naprawdę sporo różnych opcji, które sprawdzą się w innych miejscach i będą oferowały inne warunki mieszkaniowe, ceny oraz możliwości. 

kobieta trzymająca projekt

Mieszkania

Mówiąc o osiedlu, większość osób pomyśli oczywiście o kompleksie bloków mieszkalnych. Z pewnością jest to jedna z bardziej popularnych form zabudowy mieszkalnej, więc nic dziwnego, że takie skojarzenia nasuwają się w pierwszej kolejności. Bloki mieszkalne to bardzo dobre rozwiązania, szczególnie w dużych miastach, gdzie powierzchnia przeznaczona do zabudowy jest ograniczona, a ilość osób chętnych na zakup mieszkania lub jego wynajem bardzo duża. W blokach znajduje się wiele osobnych lokali, dzięki czemu w takim budynku może mieszkać naprawdę sporo osób, a dzięki wielokondygnacyjnej konstrukcji oszczędza się w ten sposób sporo miejsca. 

Zabudowa szeregowa

Zabudowa szeregowa to domy jednorodzinne połączone ze sobą w pewnego rodzaju segmenty. W praktyce wygląda to tak, że domy te połączone są ze sobą ścianami bocznymi, przez co tworzą ciąg kilku lub kilkunastu takich domów. Jest to rozwiązanie, które pozwala poczuć się po części jak we własnym domu, ponieważ każda część posiada własne wejście, ogrodzoną działkę, a czasami nawet garaż. Tego typu zabudowa stosowana jest zazwyczaj na obrzeżach dużych miast oraz w miejscach miejscowościach. 

Zabudowa bliźniacza

Zabudowa bliźniacza to podobne rozwiązanie do zabudowy szeregowej z tą różnicą, że w tym przypadku mowa jest o wyłączenie dwóch lokalach mieszkalnych, które mogą znajdować się w jednym budynku podzielonym na dwie części. Segmenty te bardzo często są identyczne i projektowane w tzw. odbiciu lustrzanym.

Domy jednorodzinne

Domy jednorodzinne to prywatne budynki mieszkalne, które stanowią pojedynczy lokal mieszalny i  posiadają własna wydzieloną działkę. Tego typu zabudowa stosowana jest zazwyczaj na obrzeżach miasta lub w dalszej odległości od jego centrum.

Czym charakteryzują się osiedla mieszkalne?

Osiedla to jednostki mieszkaniowe mniejsze od dzielnic, które składają się z zespołu zaprojektowanych w podobnym stylu budynków mieszkalnych oraz towarzyszącej im infrastrukturze. Mogą to być zespoły bloków, domów szeregowych, bliźniaczych czy też domów jednorodzinnych. W każdym z tych przypadków można mówić o osiedlu mieszanym, a różnicą jest jedynie rodzaj zabudowy.

Dlaczego projekty osiedla są opłacalne dla dewelopera we Wrocławiu

Wrocław to miast, które stale się rozwija, a wraz z jego rozwojem potrzebne są kolejne lokale mieszkalne. W związku z tym projekty osiedli we Wrocławiu są bardzo opłacalnym rozwiązaniem dla deweloperów. Dzięki temu mogą oni stworzyć całe kompleksy mieszkaniowe wraz z towarzyszącą im infrastrukturą. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej atrakcyjne i pozwala w dużo łatwiejszy i skuteczniejszy sposób zadbać o funkcjonalność i bezpieczeństwo zabudowy mieszkalnej. Ponadto budując osiedla, w jednym czasie powstaje bardzo dużo nowych lokali mieszkalnych, przez co zysk z takiej inwestycji może być naprawdę spory.

Autor artykułu - 

Redaktor MK

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):