Budowa domu nie zaczyna się wcale od wylania fundamentów, a załatwienia wielu spraw urzędowych, bez których rozpoczęcie budowy jest niemożliwe. Dopiero po kilku miesiącach, a przy dobrym działaniu i rozplanowaniu tygodniach można przystąpić do prac, czyli mierzenia, wykopywania fundamentów i budowy. To, w jaki sposób dom jest budowany będzie zależało od planu. Plan definiuje też ilość materiału, jaki będzie potrzebny do budowy, czy też postępowanie prac. Ze względu na oszczędności wiele osób korzysta z gotowych już planów biur architektonicznych, ale niektórzy decydują się też na wykonanie planu indywidualnego. Na taki plan czeka się dłużej i oczywiście koszty znacznie rosną.
Dach na lata
Zakupienie materiałów to pierwszy krok, który powinniśmy uczynić jeszcze przed rozpoczęciem prac, a już po uzyskaniu zgody na budowę. Pamiętajmy, że zgoda na budowę wcale nie musi być formalnością. Dlatego też wszelkie przedsięwzięcia związane z uzyskaniem pozwoleń należy rozpocząć dużo wcześniej przed planowanym rozpoczęciem budowy domu. Uważa się, że najlepszym momentem na rozpoczęcie budowy jest wiosna, dlatego wszelkie sprawy urzędowe należałoby rozpocząć już jesienią, aby wszystko było gotowe do marca lub kwietnia. Zakup materiałów budowlanych należy konsultować ze specjalistą. Cegła, czy wszelkie inne materiały budowlane to nie kanapa, którą po roku można wymienić na nową. Wszelkie rady osób, które znają się na temacie będą na wagę złota.
Chociaż wydawałoby się, że zamawianie okien, drzwi, czy innych elementów wykończeniowych na początkowym etapie budowy nie ma większego sensu, pamiętajmy, że w wielu przypadkach zakupy tego typu wykonywane są zbyt późno, brakuje elementów o danych wymiarach lub też przygotowane wnęki w jakiś sposób nie odpowiadają założonym planom. Chociaż dach wydawałby się ostatnim elementem budowy, pamiętajmy, że już przy wstępnym planie architekt musi określić, jak duży będzie i jakiego materiału należałoby użyć. Innego podejścia wymagają, bowiem dachy płaskie, innego wysokie dachy KR Dach. Rodzaj wybranego dachu będzie też podyktowany tym, czy poddasze będzie zamieszkałe, czy raczej pozostanie częścią nieużytkową domu. W nowszych projektach odchodzi się od domów z nieużytkowym poddaszem, a jednocześnie nie buduje się raczej domów na podwyższeniu. W latach 70 domy budowane tym systemem były standardem. Podpiwniczenie często było mieszkalne, a parter domu znajdował się na podwyższeniu, do którego prowadziły schody, natomiast strych był, co najwyżej pomieszczeniem służącym do składowania różnych rzeczy i rzadko prowadziły do niego normalne schody
Budowa domu nie kończy się na postawieniu murów, położeniu dachówki i wstawieniu okien, same prace wykończeniowe zwykle zabierają dwa razy więcej czasu niż postawienie konstrukcji. Nie możemy też zapominać o ociepleniu budynku zarówno od zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony. Wykonanie takich prac już przy stawianiu konstrukcji zminimalizuje ilość pracy, jaką będziemy musieli wykonać w przyszłości, gdy dom z czasem będzie wymagał remontu.
Autor artykułu - 
RedakcjaOpisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.