zalety czyszczenia kanalizacji
Usługi budowlane

Czyszczenie kanalizacji – jak często powinno się ją wykonywać?

0 24

Każda nieruchomość musi być wyposażona w sprawnie działający system odprowadzania ścieków, który musi być regularnie opróżniany i konserwowany. Jak duże znaczenie ma czyszczenie kanalizacji i kto powinien się nią zajmować?

Dlaczego należy regularnie czyścić kanalizację?

Na ścianach kanałów, oprócz typowych zabrudzeń, osadza się również twardy osad, którego nadmierne nawarstwienie jest jedną z przyczyn zmniejszenia drożności, co z kolei nierzadko prowadzi do zatorów i wybicia nieczystości. 

Warto przy tym pamiętać, że podczas opróżniania szamba pompa nie jest w stanie usunąć osadu twardego, jest to więc jeden z powodów, dla których oczyszczenie nie może być pominięte. Aby uniknąć tego typu sytuacji, konieczne jest systematyczne czyszczenie systemu odprowadzania ścieków. Dbałość o dobry stan kanalizacji znacznie poprawia jej wydajność, a także ogólny stan techniczny.  

Kolejnym dosyć ważnym powodem jest niestety tendencja do wyrzucania do kanalizacji znaczącej ilości odpadów. Nierzadko w kanałach znaleźć można gruz, stare opony i inne śmieci, których większa ilość również prowadzi do zatorów i awarii. Mowa tutaj o miejskich systemach kanalizacji, do których czyszczenia niezbędne jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy i zastosowanie ciężkiego sprzętu.

Jak często należy przeprowadzać czyszczenie kanalizacji?

Zaleca się wykonywanie czyszczenia nie rzadziej niż raz do roku. Ważne przy tym jest to, aby nie czekać do momentu, aż pojawi się problem z brakiem drożności, lecz stosować czyszczenie w sposób profilaktyczny. Tutaj duże znaczenie mają stosowane metody. Korzystając z usług firm zajmujących się czyszczeniem kanalizacji, zapewniasz sobie skuteczne, a do tego wbrew pozorom ekologiczne działanie. 

Jakie są metody czyszczenia kanalizacji?

Do najpopularniejszych należy czyszczenie hydrodynamiczne i elektromechaniczne. Co się kryje za tymi nazwami? Metoda hydrodynamiczna stosowana jest przy czyszczeniu kanalizacji zewnętrznej i polega na wprowadzeniu do kanału węza z głowicą roboczą, który pod wpływem wysokiego ciśnienia wody skutecznie usuwa osadzone na ścianach zanieczyszczenia. Następnie są one zasysane do pojazdu czyszczącego.

czyszczenie kanalizacji przez profesjonalną firmę

Metoda elektromechaniczna zakłada z kolei czyszczenie systemów wewnętrznych i polega na wprowadzaniu do rur spirali, która po wprawieniu w ruch skutecznie rozbija i wyciąga nie tylko zanieczyszczenia, lecz też różnego rodzaju przedmioty. Metoda jest skuteczna również w przypadku usuwania zanieczyszczeń nagromadzonych na przestrzeni lat. 

Dlaczego czyszczeniem kanalizacji powinna zająć się odpowiednia firma?

Samodzielne czyszczenie kanalizacji może być bardzo ryzykowne lub po prostu nieskuteczne. Nierzadko stosujemy w domach silne środki chemiczne do udrażniania rur i kanalizacji przydomowej, co nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Z kolei metody stosowane przez firmy, takie jak np. Opolkan, nie wymagają dodatkowych nakładów w postaci chemikaliów. Do usuwania zabrudzeń jest wykorzystywane wysokie ciśnienie wody, lub mechaniczne działanie rozdrabniające spirali. Nie ma tutaj mowy o tworzeniu dodatkowych zagrożeń dla natury.

Jak ważne jest regularne czyszczenie kanalizacji?

Regularna dbałość o dobry stan systemu kanalizacyjnego to nie tylko gwarancja bardziej wydajnego działania, lecz też zabezpieczenie przed wyjątkowo uciążliwymi w skutkach awariami, jakie pociągają za sobą nie tylko ryzyko skażenia biologicznego, lecz też dodatkowe koszty w postaci usuwania skutków zatoru, takie jak naprawa, udrażnianie, czy też sprzątanie po wybiciu zanieczyszczeń. Warto tego unikać i korzystać z usług zaufanej firmy.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):