kontrola budynku
Nasze wskazówki

Czy warto zlecić odbiór domu specjaliście?

0 150

Odbiór domu nazywamy inaczej odbiorem technicznym. Jest to sprawdzenie stanu mieszkania przed symbolicznym wręczeniem kluczy przez dewelopera. W jego trakcie mamy szansę na to, by zgłosić wszystkie uwagi. Czynność ma charakter dość formalny, bo polega na spisaniu specjalnego protokołu. Dlatego właśnie warto się do niej dobrze przygotować.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy poradzimy sobie sami, lepiej skorzystać z pomocy fachowca – na przykład doświadczonego inżyniera. Ten bezbłędnie wypunktuje bowiem wszystkie wady zakupionego mieszkania.

Jak powinniśmy się przygotować do odbioru mieszkania?

Jeśli mieszkanie chcemy odebrać samodzielnie, dobrze byśmy najpierw porozmawiali z rodziną lub znajomymi, którzy ten etap mają już za sobą. W trakcie rozmowy zapytajmy na co zwracać uwagę, jakie narzędzia są wówczas niezbędne i jak ich używać.

Poza tym pamiętajmy też, żeby na spotkanie z deweloperem umówić się w ciągu dnia. Jedynie wtedy mamy szansę zobaczyć wszystkie niedoskonałości lub wady. Sztuczne oświetlenie z pewnością nam tego nie zapewni. Postarajmy się też opanować emocje i nerwy. A co najważniejsze – nie bójmy się zwrócić uwagi kierownikowi budowy. Jeśli wychwycimy małą usterkę, polećmy by była zapisana w protokole. Chodzi między innymi o ukruszenia na ścianie, rysy na suficie czy chropowate ściany.

Jeśli umowa jest już podpisana, deweloper z powodu naszych uwag nie może się z niej wycofać. O to nie musimy się martwić. Trzeba tylko o tym fakcie pamiętać i bez lęku o stratę mieszkania wypunktować wszystkie jego niedoskonałości.

Odbiór mieszkania z pomocą wykwalifikowanego fachowca

Jako, że odbiór techniczny mieszkania wiąże się jednak ze sporymi emocjami – większość osób w trakcie woli skorzystać z pomocy profesjonalisty. Doskonale wie, że w nerwach i być może z powodu własnej niewiedzy, po prostu nie zauważy rażących pomyłek. A takowe po czasie mogą okazać się dla przyszłego właściciela bardzo kosztowne w naprawie.

odbiór domu

Wynajęty specjalista czy inżynier spojrzy na nie fachowym okiem. Poza tym, niedoświadczona osoba nie do końca może zdawać sobie  sprawę z tego na co dokładnie zwracać uwagę. O ile bardzo widocznie pęknięcia muru są zauważalne, o tyle drobne wady nieruchomości niekoniecznie. Laik nie jest więc w stanie przewidzieć na co zwracać szczególną uwagę.

W dużym mieście łatwiej o specjalistów. W trakcie usługi fachowiec bada wymiary i powierzchnię pomieszczeń, jakość i poprawność wykonania tynków, jakość i poprawność wykonania posadzek, stolarkę drzwiową i okienną, otwory drzwiowe przygotowane pod montaż stolarki, elementy zewnętrzne – na przykład ogrodzenie, podjazd, schody zewnętrzne lub elewację budynku, a także elementy wykończeniowe. Poza tym skontrolowane są również schody wewnętrzne, usytuowanie i kompletność podejść wodociągowych i kanalizacyjnych, usytuowanie i kompletność instalacji c.o., kompletność i działanie instalacji elektrycznej oraz oczywiście pomiar wydajności wentylacji anemometrem.

Podsumowując powyższe – odbiór techniczny domu, to ostatnia szansa, by zgłosić  usterki w jego wykonaniu. To również gwarancja naszego bezpieczeństwa. Jeśli więc nie jesteśmy specjalistami, nie znamy też nikogo kto mógłby nam doradzić, jak przebrnąć przez tą procedurę – najlepiej zdecydować się na pomoc fachowca. W naszym imieniu sprawdzi on zgodność standardu wykończenia i wskaże wszystkie niedoskonałości budowy.

 

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):