Nasze wskazówki

Czy piece gazowe są awaryjne?

0 63

Piece gazowe służące do ogrzewania domów i zapewniania ciepłej wody w kranach są dość często wybieranym, popularnym rozwiązaniem wśród Polaków. Pod względem komfortu użytkowania nie dorównują im chyba żadne inne urządzenia grzewcze, pomijając oczywiście miejskie ogrzewanie z ciepłowni. Wiele osób przystępując do zakupu pieca gazowego zastanawia się jednak jak awaryjne są takie urządzenia i które wybrać, by brakiem awarii cieszyć się jak najdłużej. Zebraliśmy więc garść informacji dotyczących awaryjności poszczególnych rodzajów pieców gazowych. Sprawdź, który z nich będzie najlepszy dla twoich potrzeb.

Jaki piec wybrać?

Wiele pieców gazowych na rynku jest dziś przystosowana zarówno do etanu, jak i propan-butanu. Niektóre modele posiadają również układy samoczynnie dostosowujące pracę palnika do zastosowanego paliwa. Zdarza się jednak, że piece dostępne na rynku są uzbrojone wyłącznie na jeden rodzaj gazu. W takim wypadku musimy już przed zakupem zdecydować o tym, z jakiego gazu chcemy korzystać. Generalnie jednak rodzaj gazu nie ma wpływu na awaryjność pieca. Awaryjność jest jednak wysoce zależna od tego, czy wybierzemy kocioł jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny. Ten pierwszy jest przystosowany wyłącznie do zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Z tego też powodu jest prościej skonstruowany, a oczywiście mniej elementów to mniej szans na awarię. Jeśli potrzebujemy, by piec podgrzewał również wodę, konieczna będzie instalacja pieca dwufunkcyjnego. Ich zaletą są małe rozmiary – kotły dwufazowe montuje się zwykle na ścianie. Cały osprzęt niezbędny do działania instalacji grzewczej, a więc pompa obiegowa, zawór bezpieczeństwa, odpowietrznik, przeponowe naczynie zbiorcze oraz armatura są wbudowane w kompaktową obudowę, dzięki czemu nie zajmują całej piwnicy.

Konwencjonalny, czy kondensacyjny?

Do niedawna stosowanie pieców gazowych kondensacyjnych było kojarzone z dużą awaryjnością sprzętu. Piece kondensacyjne są jednak bardziej ekonomiczne od zwykłych, gdyż z tej samej ilości gazu są w stanie dostarczyć więcej ciepła. Z tego też względu coraz większe grono producentów stawia na produkcję wyłącznie pieców kondensacyjnych i całkowicie odchodzi od tradycyjnych pieców żeliwnych. Działanie pieców kondensacyjnych polega na wykorzystywaniu ciepła z wody skraplającej się ze spalin. W zwykłych kotłach działanie takie nie jest możliwe.

Znane marki królują na rynku

Nie ulega wątpliwości, że dobry i sprawdzony producent pieców z niską statystyką awaryjności sprzętu będzie najczęściej wybieranym wśród klientów produktem. Polacy kierują się więc przy wyborze opiniami znalezionymi w Internecie oraz ceną. Nowoczesne kotły kondensacyjne, w przeciwieństwie do tych pierwszych pojawiających się na rynku kilka lat temu są dziś mało awaryjne, a dzięki kompaktowym rozmiarom są poręczne. To, o czym warto pamiętać w kontekście awaryjności pieców gazowych jest konieczność zlecania odpowiednim serwisom regularnych przeglądów i konserwacji pieca. Przy tak dużym skupieniu elementów pełniących w piecu różne funkcje nie ma mowy o tym, by piec w końcu nie zaczął szwankować. Kontrolowanie pojawiających się usterek i zapobieganie im podczas corocznych przeglądów może przyczynić się do tego, że za koszt corocznego przeglądu zyskamy piec, który posłuży do ogrzewania przez wiele lat. Jeśli podczas zakupu kotła zdecydujesz się na przedłużenie okresu gwarancyjnego, masz jeszcze większą szansę na niską awaryjność.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):