monitoring wizyjny
Systemy alarmowe

Czy monitoring na własnej posesji jest na pewno legalny?

334

Mało kto wie, że montując kamery w celu zwiększenia bezpieczeństwa mienia, należy obowiązkowo pamiętać o prawach sąsiadów. O tym szczególe bardzo często po prostu zapominamy. Sprzęt nasz nie może w żadnym stopniu ingerować w ich prawo do prywatności.

Zdecydowanie coraz więcej osób oczywiście w obawie o bezpieczeństwo własne decyduje się na założenie kamer, które monitorują rzeczywistość. W zasadzie to sam zamysł nie jest taki zły. Gdy jesteśmy poza domem to w zasadzie za pośrednictwem tylko i wyłącznie Internetu możemy w każdej chwili sprawdzić czy wszystko jest w najlepszym porządku. Problem pojawia się jednak, gdy nasze urządzenia rejestrują obraz w taki sposób, że widać z nich sąsiednie nieruchomości. Jest to oczywiście wbrew woli ich właścicieli. Musimy zdawać sobie sprawę, że takie działania są niezgodne z prawem.

Kiedy zamontować monitoring?

Każdemu z nas przysługuje katalog dóbr osobistych. Jedną z nich jest prawo do prywatności. Nawet w Konstytucji znajdziemy fragment mówiący o prawie jednostki do ochrony prywatnego życia. Istnienie tych przepisów jest podstawą do zażądania zaprzestania naruszeń, które bezpośrednio ingerują w sferę prywatną.

Właśnie taką ingerencją może być kontrolowanie, nawet jako działanie niezamierzone przez sąsiadów. Monitoring jest jednak przydatny. Odpowiedni montaż, wykonany przez profesjonalną firmę, pozwala na rejestrowanie posesji i uchronienie jej przed potencjalnymi włamaniami. Sam widok tabliczki informującej o obecności kamer może skutecznie odstraszyć osoby, które planowałyby wtargnięcie na naszą działkę.

Uważaj na to, co obejmują kamery

monitoring wrocławMontując monitoring, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Nie możemy kamerować osób, które sobie tego nie życzą. Musimy bowiem znać wszelkie ograniczenia wynikające z RODO. Nieznajomość prawa może nam szkodzić. Większość z nas zdaje sobie z tego sprawę, jednak nie zawsze podejmujemy odpowiednie kroki, aby tego uniknąć.

W dobie wszechobecnego monitoringu warto znać wszelkie zapisy dotyczące rejestrowania wizerunków obcych osób. Kamery towarzyszą nam wszędzie – na klatce schodowej, w galeriach handlowych, w szpitalach. Należy oswoić się z ich obecnością, ponieważ w wielu sytuacjach nagrania mogą okazać się bardzo pomocne.


Szukasz firmy, która zajmuje się instalowaniem monitoringu wizyjnego? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Beta Security ISO. Fachowcy montują monitoring CCTV, który jest skutecznym narzędziem do walki z potencjalnymi włamywaczami.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.