Remonty

Ciekawe pomysły na zaaranżowanie przestrzeni na poddaszu w domach jednorodzinnych

137

Dobrze zagospodarowane poddasze może być prawdziwym skarbem – przekonuje się o tym coraz więcej rodzin, które do tej pory traktowały tę przestrzeń wyłącznie jako przechowalnię starych sprzętów. Poddasze może służyć zarówno jako sypialnia, miejsce pracy jak i drugi salon; wszystko zależy od tego, jak go zaaranżujemy i jaki efekt chcemy osiągnąć.

Potencjał domowego poddasza może być naprawdę ogromny; warto pamiętać, że to dodatkowa przestrzeń, która może pełnić funkcje użytkowe w takim samym stopniu jak pozostałe pomieszczenia w domu. To, jak zaaranżujemy tę przestrzeń, zależy wyłącznie od nas; musimy jedynie wziąć pod uwagi specyficzną konstrukcję poddasza i ewentualne ograniczenia, które z tego wynikają.

Poddasze – sposób na zyskanie dodatkowej przestrzeni

Wiele rodzin wciąż nie widzi sensu w gospodarowaniu poddasza; bardzo często służy im jako strych. Okazuje się jednak, że poddasze świetnie sprawdzi się jako małe…mieszkanie. Dotyczy to zwłaszcza rodzin, które mieszkają w domu jednorodzinnym, ale liczba członków wkrótce się powiększy (na przykład jedno z dzieci planuje zamieszkać w tym samym budynku razem z małżonkiem). W takiej sytuacji poddasze może pełnić funkcję wygodnej, przestronnej kawalerki. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że nie wymaga od nas wznoszenia dodatkowych ścian działowych – stanie się tak dopiero w przypadku, gdy zdecydujemy, że poddasze powinno być podzielona na kilka dodatkowych pomieszczeń (na przykład w momencie, gdy aranżowaną przez nas przestrzeń zajmie większa ilość osób).

Sypialnia marzeń

Osoby, które decydują się na zaaranżowanie poddasza, często urządzają na nim sypialnię. Nie powinno to dziwić, zwłaszcza, że to właśnie na poddaszu jest zdecydowanie najciszej; wchodząc na górę jesteśmy całkowicie odizolowani od pozostałych domowników. Takie rozwiązanie nie sprawdza się jedynie w przypadku rodziców z małymi dziećmi; częste doglądanie pociech w nocy jest czasami po prostu konieczne, dlatego w tym wypadku sypialnia na poddaszu może nie być najlepszym pomysłem.

Jak zaaranżować sypialnię i na co zwrócić uwagę? Wszystko zależy od tego, jaki styl najbardziej nam odpowiada; obecnie wiele par decyduje się na wnętrze w stylu industrialnym. Sypialnia urządzona w ten sposób to przede wszystkim połączenie surowej przestrzeni (na przykład ścian z cegły czy metalowych mebli) z drewnianym spadem dachu. Ciekawym pomysłem może być aranżacja wnętrza w stylu rustykalnym – tutaj świetnie sprawdzi się drewniana podłoga i jasne, pastelowe barwy (zwłaszcza beżowy i różowy) w połączeniu z mnóstwem dodatków, które ocieplą wnętrze.

Urządzenie sypialni na poddaszu jest stosunkowo łatwe, ponieważ nie trzeba przywiązywać większej uwagi do spadów i specyficznego układu przestrzeni; zazwyczaj zakup mebli do sypialni ogranicza się do łóżka, szafy i kilku regałów.

Gabinet czy przestrzeń dla nastolatka?

Przeznaczenie poddasza na gabinet to najlepsze rozwiązanie w przypadku rodzin, które mieszkają w dużym domu rodzinnym; dzięki temu zyskają ogromną przestrzeń do pracy. To idealne rozwiązanie także dla osób, które pracują zdalnie – potrzebują one znacznie więcej miejsca, a przede wszystkim – dużo spokoju. Zaletą takiego gabinetu jest możliwość wstawienia wielu niskich regałów z książkami i innymi potrzebnymi pomocami; dużą rolę odgrywają także okna; ich specyficzne ułożenie i kąt nachylenia sprawiają, że znaczna część poddasza może być bardzo dobrze oświetlona, co naturalnie sprzyja pracy.

Innym rozwiązaniem jest przeznaczenie poddasza na przestrzeń dla dorastającego nastolatka; to całkiem ciekawy pomysł, zważywszy na to, że kilkunastoletnia osoba zazwyczaj pragnie większej prywatności. Młodzieży zazwyczaj nie przeszkadzają spady, belki czy inne charakterystyczne dla poddasza elementy konstrukcji; przy odrobinie fantazji mogą być zresztą wykorzystane bezpośrednio przy aranżacji wnętrza.

Kuchnia i jadalnia

Coraz więcej osób decyduje się na dość niestandardowe rozwiązanie, jeśli chodzi o aranżację poddasza – mowa o urządzeniu kuchni i jadalni. W tym przypadku należy jednak pamiętać o kilku dość istotnych kwestiach; pierwszą z nich jest odpowiednia izolacja ognioodporna, która zapewni nam właściwy poziom bezpieczeństwa. Warto także zdawać sobie sprawę z faktu, że większość mebli będzie musiała zostać wykonana na zamówienie, zwłaszcza, jeśli nasza zabudowa kuchenna ma być jak najbardziej spójna. Wynika to oczywiście z charakterystycznych dla poddasza spadów. Urządzenie kuchni i jadalni na górze budynku może mieć jednak pewne zalety; mamy wtedy pewność, że zapach przyrządzanych potraw prawdopodobnie zostanie jedynie na poddaszu.

O czym warto pamiętać?

Jeśli mamy zamiar aranżować przestrzeń na poddaszu, nie zapominajmy o tym, że bardzo ważne jest prawidłowe rozplanowanie wszelkiego rodzaju szafek, jakie chcemy tam umieścić. Chodzi przede wszystkim o drzwiczki i szuflady (zwłaszcza w przypadku zabudowy kuchennej); najlepiej, jeśli do wszystkich można podejść w wyprostowanej pozycji. Z kolei gdy chcemy zamontować półki, musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że im wyżej zostaną zawieszone, tym będą płytsze; z tego względu lepiej zainwestować w regały, które ustawimy na podłodze pomieszczenia.

Niezależnie od tego, jaką rolę ma pełnić poddasze, starajmy się wybierać jasne, pastelowe kolory; dzięki temu aranżowana przestrzeń wyda się znacznie większa, niż jest w rzeczywistości. Unikajmy także zbyt dużej ilości mebli i sprzętów – decydujmy się na wstawienie tylko tego, co jest nam naprawdę niezbędne.

Decydując się na dom tego typu warto zainspirować się gotowymi projektami.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.