kostka brukowa
Nasze wskazówki

Budowa z wykorzystaniem kostki brukowej

103

Wszyscy wiedzą, że każda czynność ma swoją kolejność. Domu od komina nie można zbudować, tak samo wykończenia terenu wokoło domu nie można zacząć od układania kostki brukowej. Najpierw trzeba teren przygotować. A tak właściwie, to najpierw trzeba dom wybudować, a dopiero potem można zacząć myśleć o całym otoczeniu (jakie kwiatki, jakie rośliny, jaka trawa i jaka kostka). Niestety, nic samo się nie zrobi, najpierw trzeba dużo pracy i wysiłku, a dopiero potem można cieszyć się z rezultatów. To jak jest z tym domem? Na samym początku, to trzeba zdobyć na niego pieniądze.

Zacznijmy od początku – jakie materiały kupić?

Chyba jest to jedna z najgorszych czynności, czyli udać się do banku, „pochwalić się” tam swoimi zarobkami i czekać na łaskę lub niełaskę odwiedzonej instytucji finansowej; gdy decyzja jest pozytywna można rozpocząć poszukiwania fachowców, materiałów i nie pozostaje nic innego jak zapoczątkować kopanie fundamentów. Następnie trzeba postawić ściany, dach i można wejść do domu, by tam dalej wykańczać (chociaż to już jest przyjemniejsza czynność, bo w końcu oczom właścicieli zaczyna ukazywać się ich nowe mieszkanie). W chwili skończonych prac zewnętrznych, można również zająć się terenem wokoło posesji: porządkowaniem, wyrównywaniem i ułożeniem kostki brukowej- rzecz jasna tam, gdzie będzie to konieczne, bo nie zawsze cały teren jest wykładany kostką. Pozostała nawierzchnia może zostać obsiana trawą.

nowa kostka brukowa

Czy samodzielne układanie kostki może być angażujące?

Wykańczanie ogrodu, pomimo tego, że wymaga niejednokrotnie pomocy specjalistów, prawdopodobnie sprawia dużo radości przyszłym właścicielom. Do przyjemnych należy nie tylko wybieranie roślin i mebli ogrodowych, ale także wybór samej kostki brukowej i sposobu jej wyłożenia. Obecnie ma się ogromny jej wybór, nie tak jak to było przed osiemdziesiątym dziewiątym rokiem, gdy chodnik można było sobie wyłożyć jedynie trylinką. Układanie kostki brukowej wbrew temu, że wymaga niesamowitej precyzji, jest tak naprawdę bardzo przyjemne. A zwłaszcza możliwość przyjrzenia się efektowi końcowemu. Jednak ogród to nie sam chodnik, ale także obszar zielony. Jego zaprojektowanie także jest niezwykle ważne, ponieważ osoba, która zapragnęła mieć dom z ogrodem na pewno marzyła o tym, aby na swojej działce spędzać jak najwięcej czasu, gdy tylko będzie taka możliwość. Przebywanie na powietrzu w swoim ogrodzie będzie możliwe tylko wówczas, jeśli będzie on odpowiednio do tego przystosowany.

Biorąc się zatem za wykańczanie terenu wokoło domu dobrze, aby był on zaprojektowany już dużo wcześniej, a najlepiej, gdyby projekt został wykonany przez specjalistę. Architekt krajobrazowy, bo to o nim była mowa, potrafi niezawodnie wykorzystać każdą przestrzeń w taki sposób, aby była nie tylko funkcjonalna, ale także posiadała odpowiednie walory estetyczne. Nie tylko to jednak jest ważne; fundamentalne również jest to, że w ogrodzie zaprojektowanym przez fachowca każda część będzie ze sobą współgrać. Dzięki temu wszystko będzie tworzyć ze sobą kompatybilną całość: odpowiednie ułożenie kostki brukowej, trawnik, rośliny a nawet meble ogrodowe.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.