Samodzielna budowa ogrodu zimowego lub zabudowanie na ten cel tarasu pozwala stworzyć bezpośrednio przy domu uroczy, zielony zakątek. Ogrody zimowe zatrzymują i przedłużają nam lato, pozwalają także hodować rośliny wymagające specjalnych uwarunkowań pod względem temperatury i wilgotności powietrza. Jak zatem zabrać się do budowy własnego ogrodu?
Ogród zimowy na zaadaptowanym tarasie
Adaptacja istniejącego tarasu na zabudowany ogród zimowy jest dobrym pomysłem, ponieważ mamy już szerokie drzwi łączące przyszły ogród z domem. Jednak to rozwiązanie wymaga uwzględnienia szeregu cech konstrukcyjnych – jeśli chcemy, by zabudowana część tarasu spełniała odpowiednie wymogi łącząc się z domem, warto upewnić się, że nasz taras w ogóle nadaje się do tego typu przebudowy.
- Równe podłoże – to jedna z tych właściwości ogrodu, których nie możemy pominąć. Wyrównanie podłoża jest możliwe przy zastosowaniu belek z dobrze zaimpregnowanego drewna lub aluminiowych stelaży. Jak natomiast zniwelować poziomy spadek na tarasie, który miał umożliwiać swobodne spływanie wody opadowej? Wystarczy kilka obróbek.
- Odpowiednia powierzchnia – jeśli taras jest za mały, można go powiększyć, stosując nowy fundament czy cokół.
- Izolacja – ważną kwestią jest odpowiednia izolacja. Warto wykorzystać fakt, że z reguły taras jest niżej niż poziom podłogi w domu – różnicę tę można zniwelować kładąc dodatkowe warstwy izolacyjne, które zapewnią szczelność w dobudowanym ogrodzie.
Ogród zimowy na tarasie stworzysz wznosząc aluminiową lub drewnianą konstrukcję. Wypełnienie szkieletu szkłem sprawi, że z każdej strony będzie można podziwiać widoki, oraz obserwować piękny ogród z zewnątrz. Jak połączyć nowe ściany ze ścianą domu? Aby zapewnić sobie najlepszą szczelność i solidne zespolenie elementów, najlepiej wykorzystać piankę poliuretanową.
Przygotuj ogród marzeń
Aby spędzanie czasu w ogrodzie zimowym było przyjemne, warto wybierać takie elementy jego konstrukcji, które mogą zmniejszyć ewentualny dyskomfort. Ogród tego rodzaju nie jest szklarnią, nie musi więc być w nim parno i gorąco. Dlatego dobrze jest zapobiec przegrzewaniu się pomieszczenia, co zmniejszy przyjemność przebywania w nim i może zaszkodzić roślinom.
W tym celu wybierz szyby ze specjalną powłoką, zatrzymującą promieniowanie UV i refleksy świetlne. Szkło, które znajdzie się na dachu ogrodu powinno być dodatkowo wzmocnione (laminowane lub hartowane), tak by wytrzymało skutki różnych uszkodzeń mechanicznych.
Projektowanie – samodzielnie czy z profesjonalną firmą?
Warto wyjaśnić także i tę kwestię – samodzielne zaprojektowanie ogrodu zimowego i realizacja swoich zamierzeń jest oczywiście możliwe, tylko często okazuje się, że nie znając dobrze specyfiki tego rodzaju budowy nie wzięliśmy pod uwagę istotnych czynników. Tak samo z projektowaniem wnętrza ogrodu, doborem roślin i warunków dla nich oraz przygotowaniem całości od strony estetycznej.
Dlatego warto współpracować na każdym etapie z profesjonalnym przedsiębiorstwem, zajmującym się projektowaniem tego rodzaju inwestycji budowlanych. Dlaczego? Dobrej jakości ogród zimowy, zaprojektowany i wykonany zgodnie z prawem budowlanym i posiadający liczne walory estetyczne, podnosi wartość całego budynku.
Autor artykułu - 
RedakcjaOpisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.