plan domu
Zagospodarowanie przestrzeni

Budowa domu – o czym pamiętać?

0 148

Planując budowę domu, bierzemy pod uwagę przede wszystkim pomieszczenia takie jak kuchnia, łazienka, korytarz i poszczególne pokoje. Zarówno w myślach, jak i na papierze, rozmieszczamy je, ustalamy ich wielkość. Jednak to o czym należy pamiętać planując budowę domu, to również kwestia tak zwanych pomieszczeń pomocniczych. Chodzi tu głównie o garaż, kotłownię, ale i ewentualną pralnię i spiżarnię.


Garaż, kotłownia, pralnia i spiżarnia

Przyzwyczajeni do życia w bloku, bardzo często zapominamy o budowie garażu. A przecież takie pomieszczenie nie dość, że gwarantuje nam miejsce, w którym bezpiecznie pozostawiać będziemy mogli auto (a nawet dwa), to jeszcze daje możliwość stworzenia dodatkowego schowka na różnego rodzaju sprzęt. Garaż może pełnić rolę pomieszczenia, w którym magazynować będziemy w przyszłości sprzęt turystyczny, nasze rowery, wózki czy narty.

Kolejnym dodatkowym pomieszczeniem, na które powinniśmy w naszym domu znaleźć miejsce, jest kotłownia. Czy nam się to podoba, czy nie, w naszym domu i tak musi znaleźć się kąt na kocioł grzewczy. Czasem umieszcza się go w kuchni lub łazience, nie zawsze jest to jednak możliwe. Wybierając kocioł na paliwo stałe, musimy znaleźć dla niego specjalne miejsce – zamknięte pomieszczenie z wentylacją, sztucznym oświetleniem, podłogą z materiałów niepalnych i podłączeniem do zimnej wody.

Ostatnimi dodatkowymi pomieszczeniami, które mogą znaleźć się w domu, są pralnie i spiżarnie.
Pralnia, szczególnie taka połączona z suszarnią, stanowi doskonałe rozwiązanie dla ludzi, którzy nie lubią stosów brudnych ubrań porozrzucanych po całym domu. Możliwość rozwieszenia mokrego prania i brak konieczności rozkładania przenośnej suszarki w salonie czy innym pokoju, to dodatkowy plus. Jeśli podejmiemy decyzję o wydzieleniu przestrzeni na pralnię, pamiętajmy jednak, że najlepiej będzie, gdy umieścimy ją jak najbliżej łazienki.

Z kolei spiżarnia powinna znajdować się w bliskiej odległości od kuchni. W takim miejscu przechowywane są zazwyczaj przetwory lub produkty spożywcze, po które często sięgamy. Najlepiej też, gdy nie ma do niej dostępu ostre światło słoneczne, a samo pomieszczenie jest wentylowane.

montaż klimatyzacji Kraków

Montaż klimatyzacji w Twoim domu

Zastanawiając się nad rozmieszczeniem kuchni, poszczególnych pokoi, pomieszczeń pomocniczych, a także wszystkich sprzętów, które będą nam służyć, warto wziąć pod uwagę zamontowanie w domu klimatyzacji. Z uwagi na to, że lato w Polsce coraz bardziej się wydłuża i staje się z roku na rok coraz gorętsze – klimatyzacja stanowi luksus o którym marzy wielu ludzi. Budując dom, dobrze zaplanować jest miejsce na instalację już na samym początku, by potem nie musieć przeprowadzać drastycznych zmian we wnętrzu. Dlatego decydując się na instalację klimatyzacji, należy to od razu uwzględnić w planach i najlepiej skonsultować to ze specjalistą. Na rynku jest wiele firm zajmujących się montażem i serwisem klimatyzacji w Krakowie. Wybierając firmę należy zwrócić szczególną uwagę na jakość oferowanych klimatyzatorów i doświadczenie i wiedzę pracowników.

Dbając o wszystkie powyższe kwestie, możemy mieć pewność, że nasz dom zostanie idealnie zaprojektowany, a mieszkanie w nim będzie czystą przyjemnością.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):