plan domu
Zagospodarowanie przestrzeni

Budowa domu – o czym pamiętać?

0 17

Planując budowę domu, bierzemy pod uwagę przede wszystkim pomieszczenia takie jak kuchnia, łazienka, korytarz i poszczególne pokoje. Zarówno w myślach, jak i na papierze, rozmieszczamy je, ustalamy ich wielkość. Jednak to o czym należy pamiętać planując budowę domu, to również kwestia tak zwanych pomieszczeń pomocniczych. Chodzi tu głównie o garaż, kotłownię, ale i ewentualną pralnię i spiżarnię.

Garaż, kotłownia, pralnia i spiżarnia

 

Przyzwyczajeni do życia w bloku, bardzo często zapominamy o budowie garażu. A przecież takie pomieszczenie nie dość, że gwarantuje nam miejsce, w którym bezpiecznie pozostawiać będziemy mogli auto (a nawet dwa), to jeszcze daje możliwość stworzenia dodatkowego schowka na różnego rodzaju sprzęt. Garaż może pełnić rolę pomieszczenia, w którym magazynować będziemy w przyszłości sprzęt turystyczny, nasze rowery, wózki czy narty.

Kolejnym dodatkowym pomieszczeniem, na które powinniśmy w naszym domu znaleźć miejsce, jest kotłownia. Czy nam się to podoba, czy nie, w naszym domu i tak musi znaleźć się kąt na kocioł grzewczy. Czasem umieszcza się go w kuchni lub łazience, nie zawsze jest to jednak możliwe. Wybierając kocioł na paliwo stałe, musimy znaleźć dla niego specjalne miejsce – zamknięte pomieszczenie z wentylacją, sztucznym oświetleniem, podłogą z materiałów niepalnych i podłączeniem do zimnej wody.

Ostatnimi dodatkowymi pomieszczeniami, które mogą znaleźć się w domu, są pralnie i spiżarnie.
Pralnia, szczególnie taka połączona z suszarnią, stanowi doskonałe rozwiązanie dla ludzi, którzy nie lubią stosów brudnych ubrań porozrzucanych po całym domu. Możliwość rozwieszenia mokrego prania i brak konieczności rozkładania przenośnej suszarki w salonie czy innym pokoju, to dodatkowy plus. Jeśli podejmiemy decyzję o wydzieleniu przestrzeni na pralnię, pamiętajmy jednak, że najlepiej będzie, gdy umieścimy ją jak najbliżej łazienki.

Z kolei spiżarnia powinna znajdować się w bliskiej odległości od kuchni. W takim miejscu przechowywane są zazwyczaj przetwory lub produkty spożywcze, po które często sięgamy. Najlepiej też, gdy nie ma do niej dostępu ostre światło słoneczne, a samo pomieszczenie jest wentylowane.

 

Montaż klimatyzacji i ogrodzenie działki

Zastanawiając się nad rozmieszczeniem kuchni, poszczególnych pokoi, pomieszczeń pomocniczych, a także wszystkich sprzętów, które będą nam służyć, warto wziąć pod uwagę zamontowanie w domu klimatyzacji. Z uwagi na to, że lato w Polsce coraz bardziej się wydłuża i staje się z roku na rok coraz gorętsze – klimatyzacja stanowi luksus o którym marzy wielu ludzi. Budując dom, dobrze zaplanować jest miejsce na instalację już na samym początku, by potem nie musieć przeprowadzać drastycznych zmian we wnętrzu.

ogrodzenie

To, o czym na etapie rozpoczętych już prac należy pamiętać, to również ogrodzenie naszej działki. Powstałe fundamenty i dom, w którym planujemy rozmieszczenie kolejnych pomieszczeń i sprzętów, musi być należycie chroniony. Pomóc może tutaj firma, która nie tylko doradzi, ale i wykonana projekt według naszych potrzeb. Jedną z nich jest PHU Frankowicz – dostawca paneli ogrodzeniowych z podmurówkami, u którego liczyć możemy także na profesjonalny montaż, który zagwarantuje wytrzymałość i trwałość całej konstrukcji.

Dbając o wszystkie powyższe kwestie, możemy mieć pewność, że nasz dom zostanie idealnie zaprojektowany, a mieszkanie w nim będzie czystą przyjemnością.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):