Sprzęty i Materiały Budowlane

Bramy przeciwpożarowe – jakie kryteria muszą spełniać?

0 35

Bramy przeciwpożarowe pełnią bardzo ważną funkcję w momencie wystąpienia zagrożenia. W trakcie pożaru brama zamyka się, dzięki czemu gwarantuje oddzielenia strefy zajętej ogniem od strefy bezpiecznej co sprawia, że możliwe jest znaczne wydłużenie czasu na ewakuację ludzi z budynku. Bramy przeciwpożarowe są powszechnie stosowane w różnorodnych fabrykach, halach produkcyjnych, firmach oraz wszelkich innych działalnościach, w których istnieje ryzyko pojawienia się pożaru. Obecnie pragnąc zamontować bramę przeciwpożarową można wybierać spośród wielu różnorodnych wersji, które różnią się między sobą sposobem otwierania się czy wyglądem- aspekty te powinny być dobieranie indywidualne do potrzeb danego klienta. Czym charakteryzują się bramy przeciwpożarowe i jakie modele można wyodrębnić?

Charakterystyka bram przeciwpożarowych

Bramy przeciwpożarowe w odróżnieniu od typowych bram wyróżniają się swoim działaniem oraz zastosowaniem. W trakcie codziennego użytkowania bramy te pozostają otwarte, nie zajmując cennej przestrzeni, dzięki czemu możliwa jest swobodna komunikacja ludzi, wygodne przeprowadzanie prac oraz wszelkich innych niezbędnych działań. W przypadku pojawienia się pożaru, gdy czujniki odnotują obecność dymu, brama automatycznie zamyka się blokujący pomieszczenia, w którym wykryty został ogień od sąsiednich przestrzeni. Bramy cechują się niezawodnością działania. Niezależnie w jakim momencie nastąpi konieczność zamknięcia się bramy możemy być pewni, że spełni ona swoje funkcje i prawidłowo zadziała. Bramy p.poż, są wykonane ze stali i ognioodpornej wełny mineralnej. Są bramami do użytku wewnętrznego, więc nie są narażone na czynniki zewnętrzne.

Rodzaje bram przeciwpożarowych

W zależności od potrzeb i budowy danego obiektu, w którym ma być zastosowana brama możliwe jest wykorzystanie różnych wersji. Najczęściej stosowane są bramy opuszczane. Są one montowane w miejscach gdzie znajduje się odpowiednia przestrzeń nad otworem. Powszechnie wykorzystuje się je w większych magazynach, fabrykach i halach produkcyjnych. Działanie bramy polega na grawitacyjnym zamykaniu się pod własnym ciężarem co gwarantuje niezawodne działanie. Często spotykanym modelem bram przeciwpożarowych są również bramy przesuwne. Najlepiej sprawdzają się one w miejscach gdzie możliwe jest wykorzystanie przynajmniej jednej strony otworu i podobnie jak w przypadku bram opuszczanych cechują się dużą uniwersalnością. Bardzo często bramy te zamykają się grawitacyjnie za pomocą przeciwciężaru, jednak ich otwarcie wymaga już wykonania tego ręcznie bądź z wykorzystaniem napędu automatycznego. Kolejnym rodzajem bram przeciwpożarowych mogą być bramy rolowane, które doskonale sprawdzają się w przypadkach kiedy nad otworem znajduje się trochę miejsca do wykorzystania. Bramy te podczas otwierania nawijane są na umieszczony nad otworem wał za co odpowiada działanie głównego silnika. Wybierając bramy przeciwpożarowe możliwe jest również wykorzystanie bram segmentowych, gdzie każdy utwardzony segment wzmocniony jest za pomocą stalowych prętów. Do działania ów bram stosowany jest napęd elektryczny. W zależności od potrzeb wymienione modele bram można zastosować w wersji jedno-, dwuskrzydłowej lub wielosegmentowej. W przypadku wybrania danego modelu, chcąc zamontować bramę, koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą, który dokładnie wymierzy rozmiary otworu, co jest niezbędne do realizacji zamówienia. Możliwe jest również skorzystanie z dodatkowych elementów, które zwiększą komfort użytkowania bramy na przykład drzwi przejściowych, napędu czy regulatora prędkości zamykania. Dzięki temu brama będzie spełniała wszelkie oczekiwania i jednocześnie gwarantowała maksymalne bezpieczeństwo.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):